آکنه

آیا می دانید علت آکنه چیست و دکتر پوست برای درمان آکنه از چه روش هایی استفاده می کند در این مقاله می خواهیم در مورد بیماری آکنه به صورت کامل توضیح دهیم .

جهت تماس با دکتر مطلبی، دکتر پوست ، مو ، زیبایی و لاغری می توانید با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید.
٨٨٥٠١٣٧٣ – ٨٨٥٠٨٢٨٤ – ٠٩٠١١٣٩٠٠٤١

آکنه ولگاریس

آکنه ولگاریس نوعی اختلال شایع فولیکولی بوده که بر فولیکول های پیلوسباسه و بیشتر از همه در نواحی صورت، گردن و بالای تنه تاثیر می گذارد. مشخصه این مشکل پوستی، کومدون ها (یاضایعات اولیه آکنه) هستند که در دو نوع بسته و باز و به صورت پاپول، جوش های چرکی، ندول و کیست می باشند.آکنه متداول ترین مشکل پوستی در بالغین و جوانان بین ۱۲ تا ۳۵ سال است. آکنه علت ۱۵% تمام مراجعات درماتولوژی می باشد. هر دو جنس به یک اندازه مبتلا می شوند، هر چند در دختر ها شروع آکنه اندکی زودتر است که ممکن است به علت بالغ شدن زودتر دخترها نسبت به پسرها باشد.آکنه در زمان بلوغ بارزتر است که شاید دلیل آن اوج فعالیت برخی از غدد چربی تاثیر می گذارند. به نظر می رسد که آکنه ناشی از تاثیر متقابل عوامل ژنتیک، هورمون ها و باکتری ها باشد. در اغلب موارد، سابقه خانوادگی آکنه وجود دارد.

در طی بلوغ، آندروژن ها با تحریک غدد سباسه، باعث بزرگ شدن این غدد و ترشح روغن طبیعی سبوم می شوند که به سمت بالای فولیکول مو بالا آمده و به سطح پوست جریان می یابد. در آندورژنی منجر به افزایش پاسخ غدد چربی می گردد. هنگام تجمع مواد چرب در مجاری پیلوسباسه، آکنه ایجاد می شود.

آکنه

علائم آکنه

ضایعات اولیه آکنه، کومدون ها هستند. کومدون های بسته (سرسفید) ضایعاتی انسدادی بوده که به دلیل تراکم چربی ها یا روغن ها و کراتین سفت شده در فولیکول مو تشکیل می گردند. ممکن است کومدون های بسته به کومدون های باز تبدیل شوند. محتویات موجود در مجاری کومدون های باز تبدیل شوند. محتویات موجود در مجاری کومدون های باز با محیط خارج در ارتباط هستند. رنگ کومدون های باز (سرسیاه)ناشی از تجمع لیپیدها و ذرات باکتریایی و اپی تلیالی است. بعضی از جوش های سرسفید ممکن است پاره شده و به دلیل تراوش محتویات فولیکول (نظیرسبوم، کراتین، باکتری) به داخل درم، واکنش التهابی ایجاد گردد. التهاب ایجاد شده از نظر بالینی به صورت پاپول های قرمز، جوش های چرکی ملتهب و کیست های ملتهب دیده می شود. پاپول ها و کیست های کوچک تخلیه شده و بدون درمان بهبود می یابند. کیست ها و پاپول های عمیقی تر ممکن است آثاری از خود روی پوست بر جا گذارند. آکنه معمولا براساس تعداد و نوع ضایعات به انواع خفیف، متوسط یا شدید درجه بندی می شود.

آکنه

تشخیص آکنه

تشخیص آکنه براساس اخذ شرح حال و معاینات بالینی، وجود ضایعات مشخص آکنه و سن فرد صورت می گیرد. آکنه تا زمان بلوغ رخ نمی دهد. ممکن است در زنان تاریخچه برون ریزی ضایعات چند روز قبل از عدت ماهیانه روی دهد. وجود کومدون های معمول همراه با پوست بسیار چرب مشخصه آکنه است. چرب بودن پوست بیشتر در نواحی میانی صورت واضح بوده و سایر مناطق صورت ممکن است خشک به نظر برسد.

وقتی که تعداد ضایعات خیلی زیاد باشد، برخی از آن ها باز هستند و شخص ممکن است یک بوی مشخص چربی بدهد. بیوپسی از ضایعات به منظور تشخیص قطعی ، به ندرت ضرورت پیدا می کند.

درمان های فهرست شده، شامل درمان های متداول است، اما شامل همه اشکال درمانی موجود نمی باشد.

درمان آکنه

اهداف درمان  عبارتند از: کاهش تجمع باکتری ها، کاهش فعالیت غدد چربی، پیشگیری از انسداد مجاری فولیکول، کاهش التهاب، مبارزه با عفونت ثانویه، به حداقل رساندن آثار ضایعات و برطرف کردن عوامل متعد کننده فرد به آکنه. رژیم درمانی به نوع ضایعه بستگی دارد (جوشی، پاپولی، چرکی، کیستی). طول مدت درمان بستگی به وسعت و شدت آکنه دارد. در موارد شدید، ممکن است درمان برای چند سال ادامه یابد.

علاج این بیماری قابل پیش بینی نیست، ولی با ترکیبی از چند درمان می توان فعالیت بیماری را به نحو موثری کنترل نمود.یکی از متداول ترین درمان ها جراحی می باشد که اقدام به تخلیه کومدون ها یا انجماد درمانی می نمایند. معمولاً پزشک برای درمان جای جوش از دیگر روش های مانند میکرودرم ، میکرونیدلینگ ، سابسیژن و … استفاده می کند .

سایر دیگر خدمات دکتر فهیمه مطلبی عبارتست از :

جوانسازی پوست

تزریق چربی

کرایولیپولیز

مزوتراپی

تزریق ژل لب

و …

منتظر نظرات و انتقادات شما عزیزان هستیم .

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • 10 − نه =

Call Now Button