لیزر درمانی برای پوست تیره

لیزر درمانی در بیماران با رنگ پوست زمینه ای تیره متفاوت از دیگر پوست ها می باشد و شاید برای شما نیز این سوال پیش آمده باشد که با پوست های تیره یا برنزه نیز می توان از لیزر استفاده کرد یا خیر؟ در ادامه به توضیح بیشتر این موضوع پرداخته شده است .

لیزر برای پوست تیره

رنگ تیره پوست زمینه ای با افزایش میزان ملانین اپیدرمی همراه می باشد. انواع پوستهای فیتزپاتریک تیره (IV- VI) بدلیل دارا بودن محتوای بیشتر ملانینی در اپیدرم دارای رنگ پوست زمینه ای تیره تر می باشند. انواع پوستهای فیتزپاتریک روشن (I-III) دارای ملانین کمتری هستند. گرچه افراد دارای پوستهای روشن نیز بدنبال تماس با اشعه ماوراء بنفش و یا متعاقب بروز دیس کرومی (اختلال رنگدانه ای) منتشر (مثلا در اثر آفتاب سوختگی مزمن، برنزه کردن، لنتیگوی شدید) ممکن است دارای رنگ پوست زمینه ای تیره شوند. ملانین اپیدرمی به عنوان رنگدانه رقابتی با ضایعات جلدی جهت جذب لیزر طی درمان عمل می کند و در نتیجه می تواند تأثیر درمان را کاهش داده و همچنین خطر آسیب گرمایی اپیدرم را افزایش دهد. بروز عوارضی همچون هیپرپیگمانتاسیون یا هیپوپیگمانتاسیون پس التهابی و سوختگی در بیماران با رنگ پوست تیره زمینه ای شایعتر است. در درمان بیماران با رنگ پوست زمینه ای تیره از شاخص های لیزری محافظه کارانه تر استفاده می شود: طول موج بلند (ایمن ترین آنها ۱۰۶۴nm است)، پهنای (طول مدت) پالس طولانی، قطر دسته پرتو (شات) بزرگ و جریان پایین. این شاخصها اجازه نفوذ جلدی عمقی تری را به لیزر می دهند و در نتیجه جذب آن توسط ملانین اپیدرمی و بنابراین خطر بروز عوارض کاهش می یابد.

لیزر درمانی

درمان های دیگر

سایر پروسیجرهای زیبایی که جهت درمان چین و چروک های صورت بکار می روند عبارتند از: توئین تولینوم برای خطوط دینامیک (خطوطی که در هنگام تغییرات چهره ایجاد می شوند)، پروسیجرهای جوانسازی غیر لیزری پوست مثل میکرودرم ابریشن و درم ابریشن (بدلیل خطرات بروز تغییرات پیگمانی و اسکارگذاری امروزه کمتر بکار می رود) و پیلینگ شیمیایی برای خطوط و چروکهای استاتیک (خطوطی که در حالت معمول هم وجود دارند و نیاز به تغییرات چهره برای ایجاد آنها نیست). از فیلر درمی نیز جهت رفع چین و چروکها و بهبود فرم صورت استفاده می شود. برای چروکهای شدید با پوست شل آویزان جراحی یک انتخاب بهتر است. ضایعات پیگمانته را می توان با نیتروژن مایع و ترکیبات موضعی مراقبتهای پوستی تحت درمان قرار داد. ضایعات عروقی قرمز را همچنین می توان با الكتروكوتر درمان نمود (در نتیجه بدلیل خطر ایجاد ا+سکار توصیه نمی شود). موهای زاید را می توان با استفاده از الکتروکوتر و خالکوبی ها را بوسیله ترکیبات سوزاننده موضعی (که آنها هم بدلیل خطر ایجاد اسکار توصیه نمی گردند) از میان برد.

برای دریافت مشاوره درباره لیزر درمانی با دکتر پوست ، مو ، زیبایی و لاغری،  دکتر مطلبی می توانید با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید.٨٨٥٠١٣٧٣ – ٨٨٥٠٨٢٨٤ – ٠٩٠١١٣٩٠٠٤١

فواید لیزر درمانی

اختصاصی ضایعات

زمان درمان کوتاه

تأثیر زیاد در صورت انتخاب دستگاه مناسب

مضرات لیزر درمانی

نسبت به سایر پروسیجرهای دیگر نسبتا گران است (به جز جراحی)

خطر آسیب گرمایی جلدی

خطر آسیب چشمی

بطور رایج نیاز به جلسات متعدد درمانی دارد. در غیر این صورت یک جلسه تهاجمی صورت می گیرد که با ناراحتی بیشتر ناشی از پروسیجر، زمان طولانی تر بهبود و خطر بالاتر بروز عوارض همراه می باشد.

مقالات مرتبط

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • چهارده + بیست =

Call Now Button