مضرات بوتاکس

آیا مضرات بوتاکس خطرناک هستند ؟ در این مقاله می خواهیم درمورد تزریق بوتاکس وعوارض های آن به صورت مختصر صحبت کنیم .

جهت تماس با دکتر مطلبی، دکتر پوست ، مو ، زیبایی و لاغری می توانید با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید.
٨٨٥٠١٣٧٣ – ٨٨٥٠٨٢٨٤ – ٠٩٠١١٣٩٠٠٤١

شرح حال و سابقه کامل بیمار از جمله داروها ، حساسیت ها ، سابقه پزشکی فرد و شامل موارد منع درمان سابقه ی اعمال زیبایی مثل روش های زیبایی کم تهاجمی و جراحی پلاستیک ، رضایت بیمار ، نتایج و عوارض احتمالی بررسی شود.گرفتن شرح حال اجتماعی مثل بازیگری که در آن بیان حالات صورت اهمیت دارد فراموش نشود .

محل هایی که برای بیمار مهم تر است را با دادن آینه ای به او و اجازه جهت تعیین محل مورد اولویت مشخص کنید .عدم تقارن ها مثل مساوی نبودن ارتفاع ابروها را در نظر داشته و این موارد را ثبت و از بیمار عکس بگیرید .در مورد گزینه های درمانی تعداد درمان های پیشنهادی ، نتایج احتمالی ، انتظارات واقع بینانه و هزینه درمان ، با بیمار صحبت کنید .خطرات و عوارض مرتبط با درمان را مرور کنید .یک پلان درمانی زیبا را تنظیم و ثبت کنید و فرم رضایت نامه توسط بیمار امضاء شود توصیه می شود که از بیمار عکس بگیرید و به عنوان مدرک نگه دارید برای روش تزریق بوتاکس توصیه می شود عکس های دینامیک و استاتیک قبل و نیز ۲ هفته بعد از تزریق بوتاکس از بیمار گرفته شود.

تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس

مضرات بوتاکس

مضرات بوتاکس  واثرات جانبی به دو دسته وابسته به توکسین و وابسته به تزریق تقسیم بندی می شود عوارض وابسته به توکسین که مرتبط با درمان درناحیه سر و گردن هستند در زیر لیست شده اند.

مضرات بوتاکس عمومی وابسته به تزریق

 • درد
 • کبودی
 • قرمزی
 • تورم
 • دردناک بودن در لمس
 • سردرد
 • عفونت
 • بی حسی و گز گز
 • نگرانی
 • واکنش وازوواگال و اختلال هوشیاری

درد حین تزریق بوتاکس در صورت استفاده از سوزن های کوچک و ظریف تر خیلی کم است در صورت لزوم می توان برای کاهش درد از یخ و یا بی حسی موضعی استفاده کرد به ویژه با کاربرد بی حسی موضعی می توان مدت درمان را طولانی کرد .

کبودی به طور شایع در تزریقات توکسین بوتولینوم به ویژه در درمان خطوط پنجه کلاغی مشاهده می شود اندازه ی کبودی از نقاط کوچک محدود به محل تزریق تا اکیموزهای بزرگ و حتی ندرتاً هماتوم متغیر است کبودی های بزرگ ۱ تا ۲ هفته می باشد .جلوگیری از کبودی نسبت به درمان آن ارجح است و چند پیشنهاد برای پیشگیری یا به حداقل رساندن میزان آن در چک لیست این کتاب آورده شده است به کاربردن سریع یخ و فشار مداوم روی محل کبودی نیز در کاهش آن موثر است در ضمن با آرایش نیز می توان کبودی باقیمانده را تا زمان رفع آن استتار کرد.

قرمزی و تورم تقریباً بعد از تمام تزریق ها ایجاد شده و در عرض چند ساعت بعد از تزریق رفع می شود فشار محکم روی نقاط تزریق به ویژه در ناحیه پیشانی می تواند به طور موثری از میزان تورم بکاهد .گذاشتن یخ برای این موارد ضروری نیست .

سردرد می تواند به دنبال تزریقات ناحیه فوقانی صورت رخ دهد واغلب چند روز بعد از درمان و بدون نیاز به دارو بهبود می یابد گزارش هایی از سردرد های شدید که ۲ تا ۴ هفته طول می کشد وجود دارد داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی اغلب برای درمان این سردرد ها کفایت می کند.

توجه داشته باشید که این مضرات بوتاکس همگی موقتی بوده و بعد از مدت کوتاهی به طور کامل از بین خواهد رفت  و در صورتی که زیر نظر دکتر پوست و با تجربه انجام شود این عوارض به حداقل خواهد رسید و موجب جوانسازی پوست می شود.

سایر دیگر خدمات دکتر فهیمه مطلبی عبارتست از :

جوانسازی پوست

تزریق چربی

کرایولیپولیز

مزوتراپی

تزریق ژل لب

و …

منتظر نظرات و انتقادات شما عزیزان هستیم .

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • 12 − سه =