کک و مک

آیا درمان کک و مک به صورت قطعی امکان پذیر است ؟ در این مقاله می خواهیم در مورد بیماری کک ومک و راه های درمانی به صورت کامل توضیح دهیم .

جهت تماس با دکتر مطلبی، دکتر پوست ، مو ، زیبایی و لاغری می توانید با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید.
٨٨٥٠١٣٧٣ – ٨٨٥٠٨٢٨٤ – ٠٩٠١١٣٩٠٠٤١

کک و مک عبارتست از لکه های ماکولر قهوه ای محدود به ناحیه صورت که دارای فاکتور ژنتیکی است و به صورت اتوزومال غالب منتقل می گردد .بیشتر در افراد با موهای قرمز بور و چشم آبی قابل مشاهده است .

تعداد ملانوسیت ها در ضایعات ، با تعداد ملانوسیت های پوست نرمال برابر است اما ملانوزومها یا گرانول های حاوی ملانین درشت تر و شبیه به ملانوزوم های یا گرانول های حاوی ملانین درشت تر و شبیه به ملانوزوم های افراد تیره پوست می باشد این ضایعات در اثر تابش آفتاب ملانین سازی بیشتر و سریع تری نسبت به پوست نرمال دارند .در بیوپسی پوست فقط افزایش مقدار ملانین درزیر میکروسکوپ دیده می شود.

کک و مک

کک و مک

علائم کک ومک

ابتدا در حدود سن ۵ سالگی به صورت ماکول های قهوه ای روشن ، در مناطق در معرض تابش آفتاب دیده می شود .این ضایعات در ماه های تابستان افزایش اندازه و تعداد پیدا می کنند ودر ماه های زمستان عکس این قضیه صدق می نماید.در این افراد تعداد خال های ملانوسیتیک نیز بیشتر است.این ضایعات باید از لنتیگو افتراق داده شوند.ضایعات آن تیره ترند و در هیستولوژی نیز تعداد ملانوسیتها افزایش نشان می دهد.

درمان کک و مک

استفاده از ضد آفتابهای موضعی تا حدودی سبب کاهش تعداد و اندازه ضایعات می شوند.اما امروزه دکتر پوست با استفاده از لیزر در چند جلسه درمان کک ومک را انجام می دهند.البته توجه داشته باشید برای درمان حتماً اول باید بیمار معاینه شود تا پزشک بتواند تشخیص صحیح ارائه دهد همان طور که می دانید علت اصلی کک و مک قرار گرفتن در معرض آفتاب است توجه داشته باشید در علم پزشکی همیشه باید از عاملی که باعث ایجاد بیماری می شود در گام نخست دوری کرد بنابراین برای درمان کک و مک اولین قدم دوری از آفتاب است سپس استفاده از دارو است.در صورتی که کک و مک ایجاد شده شدید باشد درمان از لیزر بهترین روش است .

از دیگر روش های درمانی استفاده از لایه برداری های شیمیایی برای بیمار است که هنگامی که پزشک از این نوع درمان برای بیمار استفاده می کند پوست بیمار به تدریج قرمز و شروع به پوسته پوسته شدن می کند و بعد از مدت زمان کوتاهی خواهید دید که لایه های پوست علاوه بر جوانسازی پوست ، بیمار شاهد پوست صافت تری خواهد بود.

کک و مک

کک و مک

بروز کک ومک به چه صورتی است ؟

بروز کک ومک یا به صورت ژنتیکی می باشد و یا به صورت قرار گرفتن در معرض نور خورشید و یا نامنظم بودن کارکرد کبد.

چه عواملی درایجاد کک ومک موثر است ؟

 • نامنظم کار کردن کبد
 • تماس مستقیم نور خورشید
 • مصرف روغن نباتی صنعتی
 • هوای آلوده
 • استفاده از برخی داروهای شیمیایی
 • رژیم غذایی نادرست

جلوگیری از کک و مک

 • جلوگیری از قرار گرفتن در معرض آفتاب
 • رژیم غذایی درست
 • پوشش مناسب بدن
 • استفاده از کرم ضد آفتاب

سایر دیگر خدمات دکتر فهیمه مطلبی عبارتست از :

جوانسازی پوست

تزریق چربی

کرایولیپولیز

مزوتراپی

تزریق ژل لب

و …

منتظر نظرات و انتقادات شما عزیزان هستیم .

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • پنج × 5 =