تزریق بوتاکس؛ ماندگاری، عوارض و هزینه

امروزه کمتر کسی یافت می شود که نام بوتاکس را نشنیده باشد. بوتاکس نام تجاری یک ماده ی سمی به نام سم بوتولینوم است که به وسیله یک نوع باکتری به نام کلستریدیوم بوتولینیوم ترشح می شود بر اساس امار های جهانی، تزریق بوتاکس همچنان پرطرفدارترین روش جوانسازی پوست است که تاثیر فوق العاده ای برروی رفع چین و چروک های صورت می گذارد. می توان گفت حدود ۵۰ سال است که از این ماده درعلم پزشکی استفاده می شود اما کاربرد آن برای جوانسازی صورت، پوست و رفع چین و چروک های صورت، ۲۰ سال سن دارد.

همانطور که گفته شد، بوتاکس از سم بوتولینوم نوع A گرفته می شود که این باکتری و سم می تواند باعث مسمومیت غذایی شود اما دارای مزیتی برای استفاده در صورت است. این سم برای مدتی موقت، باعث فلج شدن عضلات می گردد. این روش درابتدا برای درمان بیماری هایی مثل تنبلی چشم و پرش پلک و… استفاده شد و نتایج بسیار مطلوبی را نشان داد. در سال ۲۰۰۲ برای اولین بار مجوز استفاده از بوتاکس برای از بین بردن چین و چروک صورت صادر شد.

با ادامه مطالب محتوای ۴ دقیقه ای ذیل با ما همراه باشید.

کاربرد های بوتاکس

بوتاکس یک روش کم تهاجمی برای جوانسازی صورت و رفع چروک های پوستی است.

معمولا تزریق بوتاکس در کلینیک، مطب و یا درمانگاه انجام می شود و ۵ الی ۱۵ دقیقه زمان می برد. تزریق بوتاکس نیازی به بی حسی ندارد و معمولا شخص هیچ دردی را احساس نمی کند. بوتاکس را می توان در قسمت های مختلف بدن استفاده کرد. در ادامه بخش هایی از بدن را که می توان به آن ها بوتاکس تزریق کرد را برای شما نام می بریم.

 • خطوط پیشانی

مطالب بیشتری بخوانید
کشیدن پوست صورت بدون عمل و بیهوشی + قیمت

این نوع تزریق در عضلات روی پیشانی انجام می شود تا خطوط ایجاد شده ناشی از اخم را بهبود ببخشد. این خطوط که آن ها را با نام خطوط ۱۱ می شناسیم به تنهایی با بوتاکس فیکس نمی شوند و باید از فیلر نیز استفاده کرد.

تزریق بوتاکس

 • بین ابروها

تزریق بوتاکس در بین ابروها نیز برای از بین بردن خطوط ناشی از اخم می باشد که معمولا در ابتدای هر ابرو ایجاد می شود.

چروک های پنجه کلاغی در این ناحیه می تواند برای بسیاری ناخوشایند باشد اما می توان با کمک بوتاکس وضعیت را بهبود بخشید. بوتاکس برای کاهش تیرگی ها و فرورفتگی های این ناحیه نباید تحت هیچ شرایطی استفاده شود.  

 • انتهای ابرو

علت تزریق بوتاکس در این ناحیه، شل کردن عضلات است که تصویری لیفت شده به ابرو بدهد.

 • نزدیک به خط رویش مو

بوتاکس در این ناحیه برای شل کردن عضلات و لیفت کلی پیشانی انجام می شود.

 • بالای بینی

گاهی یک خط چروک در ناحیه ی بالای بینی و بین دو چشم ایجاد می شود که می توان آن را با کمک بوتاکس و فیلر بهبود بخشید.

 • جلوگیری از تعریق زیاد

بسیاری از ورزشکاران برای جلوگیری از تعرق بیش از حد در این ناحیه بوتاکس تزریق می کنند. این بوتاکس به مدت ۶ الی ۸ ماه می تواند میزان تعریق را به طور چشمگیری کاهش دهد. قابل ذکر است که تزریق بوتاکس برای برطرف کردن چین و چروک های اطراف لب نباید انجام شود. پس از ۳ الی ۷ روز نتیجه بوتاکس کاملا قابل مشاهده خواهد بود.

سایر کاربردهای بوتاکس را می توان در موارد زیر خلاصه کرد:

۱. کاهش تعریق کف دست و پا
۲. کاهش تعریق کف سر وصورت با تکنیک میکرو بوتاکس
۳. افزایش رشد موهای سر با تزریق در پوست سر
۴. کاهش اندازه‌ی کلویید(گوشت اضافه پس از برشهای جراحی وزخم) با تزریق در محل ضایعه

از تزریق بوتاکس چه توقعاتی می توان داشت؟

میزان موفقیت تزریق بوتاکس نیز مثل هر عمل زیبایی دیگر بستگی به انتظارات بیمار دارد. نتیجه بوتاکس معمولا پس از ۳ الی ۴ روز ظاهر شده و پس از دو هفته نیاز به مراجعه مجدد به پزشک می باشد. تا در صورت نیاز پزشک بوتاکس تزریقی را ترمیم کند، دقت شود که هرگونه ترمیم فقط بعد از یک الی دو هفته امکان پذیر است. لذا مراجعه به پزشک بعد از دو هفته بسیار ضروری است. بوتاکس علاوه بر از بین بردن چین و چروک صورت باعث بالا کشیدن ابرو و پلک بالا نیز می شود. بوتاکس در ناحیه های پیشانی، میان ابروها، گوشه های چشم، گردن، چانه ولب ها قابل تزریق است.

بوتاکس خط اخم

مطالب بیشتری بخوانید
راهکار های رفع چین و چروک دور لب

نحوه تزریق بوتاکس

برای نتیجه مطلوب، تزریق بوتاکس به طور مستقیم به عضله مد نظر انجام می شود. سوزنی که تزریق با کمک آن انجام می شود سوزنی بسیار نازک می باشد. تزریق بوتاکس بسته به ناجیه مدنظر چیزی بین ۵ تا ۱۵ دقیقه به طول می انجامد.

آیا جنس و یا برند ماده بوتاکس تاثیری در ماندگاری اثراتش دارد؟

بله به طور حتم جنس مواد بوتاکس تاثیر بسیار زیادی در ماندگاری اثرات آن دارد، اثرات بوتاکس با توجه به سیستم ساختاری بدن یا بلند مدت و یا کوتاه مدت است. دکتر فهیمه مطلبی تمام خدمات زیبایی و جوانی پوست را با بهترین مواد که کیفیت بالایی دارند انجام می دهند تا فرد از نتایج لذت بیشتری ببرد.

انواع بوتاکس

بوتاکس انواع مختلفی دارد که در ادامه به آن ها می پردازیم.

دیسپورت

دیسپورت نیز نام دیگری از سم بوتولینوم است. این مارک متعلق به کشور انگلیس و در سرتاسر دنیا بسیار پرطرفدار است. این نوع بوتاکس حاوی سم بوتولینوم نوع A است. وقتی این سم به عضلات صورت تزریق می شود عضلات برای مدتی توانایی فعالیت را ازدست می دهند. این کار برای از بین بردن چین و چروک‌ها و پیشگیری از ایجاد چروک های جدید است. بین ۲ الی ۷ روز طول می کشد تا بوتاکس تزریق شده اثر بگذارد.

مسپورت

مسپورت را می توان دیسپورت ایرانی نامید که قیمت کمتری دارد. این بوتاکس نیز برای درمان و پیشگیری از ایجاد چروک های بیشتر استفاده می شود.

زئومین

زئومین نیز محصول کشور آلمان است و از سم بوتولینوم ساخته شده است. کاربرد این بوتاکس مانند انواع دیگری است که در این مقاله ذکر شده است.

نرونوکس

نرونوکس نام تجاری دیگری از این سم است که محصول کشور کره جنوبی است.

این بوتاکس‌هایی که در این مقاله نام بردیم دارای مجوز از وزرات بهداشت و درمان هستند. بهتر است برای تزریق بوتاکس حتما با پزشک خود مشورت کنید. ترزریق بوتاکس در بسیاری از نواحی مثل زیر چشم و گردن ممنوع است پس قبل از انجام هر گونه اقدامی، اطلاعات کافی و درست را درباره تزریق بوتاکس به دست آورید.

 چه مواردی در ماندگاری بوتاکس تاثیر گذار است؟

همانطور که گفته شد، جنس ماده بوتاکس تاثیر بالایی در طول مدت ماندگاری دارد.

نحوه تزریق بوتاکس در صورت از دیگر موارد تاثیر گذار است. بهتر است تزریق بوتاکس زیر نظر پزشکی که در این زمینه تجربه بالایی دارد انجام شود. متاسفانه خیلی از افراد تنها به دلیل قیمت پایین بوتاکس را در آرایشگاه ها و زیر نظر افراد غیر متخصص انجام می دهند که به مراتب تاثیرات بیشتری از خود به جای می گذارد.

بوتاکس گوشه چشم
بواتکس گوشه ی چشم در تهران توسط دکتر مطلبی

 نشانه های از بین رفتن تاثیرات بوتاکس چیست؟

تزریق بوتاکس بعد از گذشت مدتی اثرات خود را از دست می دهد. در نتیجه نیاز به تزریق مجدد می باشد تا پوستی جوان و بدون هیچ گونه چین و چروک داشته باشید. شما می توانید با بررسی چین و چروک های ایجاد شده در نواحی تزریق لزوم نیاز به تزریق مجدد را تعیین کنید. در صورتی که بوتاکس را به منظور از بین برد چین و چروک های پشانی انجام داده باشید، با اخم کردن و حرکات ابرو ها اگر مجدد چین و چروک ها را بر روی پوست خود مشاهده کردید، به این معنی است که اثرات بوتاکس از بین رفته است و نیاز به ترمیم می باشد.

آیا تمدید پی در پی بوتاکس، تاثیری در ماندگاری اثراتش دارد؟

بله، استفاده از تزریق بوتاکس تاثیر بسیار خوبی در افزایش طول مدت ماندگاری بوتاکس دارد. اما باید توجه داشته باشید که چون تزریق بوتاکس باعث فلج شدن عضلات می شود در نتیجه بهتر است در استفاده از آن زیاده روی نکنید. برای تمدید بوتاکس می توانید با پزشک خود صحبت کنید، تمدید بوتاکس نباید زودتر از ۳ ماه باشد. ممکن است پزشک تشخیص دهد که برای جلوگیری از مقاومت پوست نسبت به بوتاکس، تزریق در فواصل زمانی طولانی تری انجام شود.

پزشک خود را با دقت انتخاب کنید.

بوتاکس فقط باید توسط  پزشک  تزریق شود. مهم است که تزریقات دقیقاً انجام شود تا از عوارض جانبی جلوگیری شود. اگر بطور نادرست انجام شود، می تواند علائم  بسیار بدی را از خود به جای بگذارد.

مضرات بوتاکس

شرح حال و سابقه کامل بیمار از جمله داروها، حساسیت ها، سابقه پزشکی فرد و شامل موارد منع درمان سابقه‌ی اعمال زیبایی مثل روش های زیبایی کم تهاجمی و جراحی پلاستیک، رضایت بیمار، نتایج و عوارض احتمالی بررسی شود. گرفتن شرح حال اجتماعی مثل بازیگری که در آن بیان حالات صورت اهمیت دارد فراموش نشود.

محل هایی که برای بیمار مهم تر است را با دادن آینه ای به او و اجازه جهت تعیین محل مورد اولویت مشخص کنید .عدم تقارن ها مثل مساوی نبودن ارتفاع ابروها را در نظر داشته و این موارد را ثبت و از بیمار عکس بگیرید .در مورد گزینه های درمانی تعداد درمان های پیشنهادی ، نتایج احتمالی ، انتظارات واقع بینانه و هزینه درمان ، با بیمار صحبت کنید. خطرات و عوارض مرتبط با درمان را مرور کنید .یک پلان درمانی زیبا را تنظیم و ثبت کنید و فرم رضایت نامه توسط بیمار امضاء شود توصیه می شود که از بیمار عکس بگیرید و به عنوان مدرک نگه دارید برای روش تزریق بوتاکس توصیه می شود عکس های دینامیک و استاتیک قبل و نیز ۲ هفته بعد از تزریق بوتاکس از بیمار گرفته شود.

مضرات بوتاکس  و اثرات جانبی به دو دسته وابسته به توکسین و وابسته به تزریق تقسیم بندی می شود. عوارض وابسته به توکسین که مرتبط با درمان درناحیه سر و گردن هستند در زیر لیست شده‌اند.

مضرات بوتاکس عمومی وابسته به تزریق:

 • درد
 • کبودی
 • قرمزی
 • تورم
 • دردناک بودن در لمس
 • سردرد
 • عفونت
 • بی حسی و گز گز
 • نگرانی
 • واکنش وازوواگال و اختلال هوشیاری

درد حین تزریق بوتاکس در صورت استفاده از سوزن های کوچک و ظریف تر خیلی کم است در صورت لزوم می توان برای کاهش درد از یخ و یا بی حسی موضعی استفاده کرد به ویژه با کاربرد بی حسی موضعی می توان مدت درمان را طولانی کرد.

کبودی به طور شایع در تزریقات توکسین بوتولینوم به ویژه در درمان خطوط پنجه کلاغی مشاهده می شود اندازه ی کبودی از نقاط کوچک محدود به محل تزریق تا اکیموزهای بزرگ و حتی ندرتاً هماتوم متغیر است کبودی های بزرگ ۱ تا ۲ هفته می باشد .جلوگیری از کبودی نسبت به درمان آن ارجح است و چند پیشنهاد برای پیشگیری یا به حداقل رساندن میزان آن در چک لیست این کتاب آورده شده است به کاربردن سریع یخ و فشار مداوم روی محل کبودی نیز در کاهش آن موثر است در ضمن با آرایش نیز می توان کبودی باقیمانده را تا زمان رفع آن استتار کرد.

قرمزی و تورم تقریباً بعد از تمام تزریق ها ایجاد شده و در عرض چند ساعت بعد از تزریق رفع می شود فشار محکم روی نقاط تزریق به ویژه در ناحیه پیشانی می تواند به طور موثری از میزان تورم بکاهد .گذاشتن یخ برای این موارد ضروری نیست .

سردرد می تواند به دنبال تزریقات ناحیه فوقانی صورت رخ دهد و اغلب چند روز بعد از درمان و بدون نیاز به دارو بهبود می یابد گزارش هایی از سردردهای شدید که ۲ تا ۴ هفته طول می کشد وجود دارد داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی اغلب برای درمان این سردرد ها کفایت می کند.

توجه داشته باشید که این مضرات بوتاکس همگی موقتی بوده و بعد از مدت کوتاهی به طور کامل از بین خواهد رفت  و در صورتی که زیر نظر دکتر پوست و با تجربه انجام شود این عوارض به حداقل خواهد رسید و موجب جوانسازی پوست می شود.

هزینه تزریق بوتاکس

بسته به اینکه مواد بوتاکس از چه برندی است و چند سی سی بوتاکس برای درمان چروک های صورت لازم است، این هزینه متغیر است. شما بهتر است برای اطلاع از هزینه دقیق تزریق بوتاکس با خود پزشک مشورت کنید.

 

شما سروران گرامی می توانید جهت دریافت مشاوره رایگان، استعلام قیمت و رزرو نوبت با مشاوران ما در ارتباط باشید.

منتظر شنیدن صدای گرم و حضور سبزتان هستیم.

شماره های تماس و آدرس ما :

 
تهران – خیابان مطهری – جنب مترو مفتح – ساختمان پزشکان ۲۳۰ – طبقه منفی ۲

ما در مطب دکتر فهیمه مطلبی دکتر پوست در تهران، تمامی خدمات بوتاکس را ارائه می‌دهیم و به بررسی تزریق بوتاکس و ماندگاری اثرات آن می‌پردازیم.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *