تزریق چربی

تزریق چربی یکی از روش های موثر ،برای از بین بردن چین و چروک هایی که بنا بر افزایش سن در چهره نمایان می شود بکار می رود . با افزایش سن خطوط لبخند، خطوط خنثی، خطوط ماریونیت (از طرف دو طرف دهان تا چانه)، چروک ها و حفره ها، و توخالی شدن  چهره (مانند زیر چشم ها یا زیر گونه ها) بر روی چهر تاثیرات منفی می گذارند . تزریق چربی یکی از راهکار های موثر در درمان و از بین بردن این خطوط می باشد .

در حالت کلی افراد بزرگسال و میانسال بهترین کاندیدا برای تزریق چربی هستند ،این افراد می توانند به راحتی با تزریق چربی ،چین و چروک، لکه های خندان، خطوط خندان، خطوط خفگی، خطوط ماریونیت یا افسردگی را کاهش دهند. تزریق چربی نیز ممکن است برای تقویت لب استفاده شود. البته تزریق چربی در جوانان نیز طرفدار دارد .

تزریق چربی نیز اغلب در بیماران مبتلا به لیپوآتروفی تجربه می شود، این افراد به مروز زمان چربی های صورت خود را از دست می دهند ،انتقال چربی در این افراد می تواند سبب پر شدن مناطق خالی شود.

تزریق چربی در چه مواردی کاربرد دارد ؟

مناطقی از صورت که با تزریق چربی بهبود می یابند، شامل چین و چروک در پیشانی یا بین ابروها و حفره های زیر چشم هستند. تزریق چربی همچنین می تواند در اطراف بینی، ناحیه بین لب فوقانی و بینی و  فک را بهبود بخشد . در واقع، انتقال چربی می تواند زخم ها، ناحیه های غرق شده یا توخالی و هر جایی که روی چهره یا گردن است که  چربی خود را از دست داده اند را بهبود دهد .

برخی از این مناطق صورت تنها نیاز به یک تزریق چربی برای بهبود قابل ملاحظه و طولانی مدت دارند، در حالی که دیگران نیاز به بیش از یک مرتبه  تزریق  چربی دارند تا به طور چشمگیر تصحیح شوند.

تزریق-چربی

تزریق چربی در مقایسه با سایر پرکننده های پوستی

مهمترین تفاوت بین تزریق چربی و دیگر نوع پرکننده های پوستی این است که تزریق چربی یک ماده خارجی را به بدن وارد نمی کند. این جنبه انتقال چربی مخصوصا برای افرادی که آلرژیک و یا حساس به محصولات مانند کلاژن هستند، مفید است.

عامل دیگری که تزریق چربی صورت را جدا از سایر پرکننده های پوستی می نامد طول مدت ماندگاری تزریق چربی است . به طور کلی، اثرات تزریق چربی می تواند از چند ماه تا دو سال یا بیشتر طول بکشد.

روش تزریق چربی

روش تزریق چربی یک فرایند دو  مرحله ای  ،حذف چربی از یک منطقه از بدن و انتقال آن به قسمت دیگر بدن است .

از این روش می توان در موارد زیر استفاده کرد

 • جوان سازی صورت
 • افزایش حجم گونه ها یا لب ها
 • مشکلاتی مانند لختی در اطراف چشم
 • از بین بردن جای جوش و زخم

نامزدهای پیوند چربی صورت

برای داشتن یک کاندیدای خوب برای تزریق چربی صورت، باید سلامت خوبی داشته باشید، هیچ گونه بیماری فعال یا شرایط پزشکی پیش از آن وجود نداشته باشد و انتظارات واقعی ،از نتایج این روش داشته باشید. در رابطه با اهداف خود از تزریق چربی با پزشک خود صحبت کنید تا درک صحیحی از نتایج و روش تزریق چربی داشته باشید شما باید از نظر روحی و احساسی پایدار باشید تا از  نتایج احساس رضایت داشته باشید .

شایع ترین نواحی برای تزریق چربی

 • مناطق زیر چشم
 • گونه ها
 • چانه
 • لب
 • خط فک
 • پیشانی
 • منطقه بالای بینی
 • پشت دست

پیوند چربی نیز می تواند برای کمک به پر کردن زخم روی صورت نیز  استفاده شود.

تزریق-چربی (2)

روند تزریق چربی

این روش شامل دومرحله می شود  جایی که چربی از آن خارج می شود و محل درمان که در آن چربی تزریق می شود. معمولا، ناحیه اهدا کننده شکم خواهد بود. چربی باید برای حذف خون و سایر مایعات و هر سلول چربی آسیب دیده ،درمان شود. اکثریت افراد چهار ساعت پس از اتمام روند تزریق ،به کارهای روزمره خود باز می گردد . بهتر است برای رفتن به منزل از یکی از اعضای خانواده خود کمک بخواهید زیرا شما قادر نخواهید بود بلافاصله بعد از تزریق رانندگی کنید . اکثر بیماران درد و یا ناراحتی بیش از حد ندارند. با این حال، در صورت وجود درد و یا ناراحتی حتما با پزشک خود صحبت کنید .

بهبودی بعد از تزریق چربی

پس از عمل تزریق چربی ، این انتظار می رود که در ناحیه اهدا کننده چربی  و محل تزریق شده ، کبودی و درد ایجاد شود. بعد از انجام تزریق چربی پزشک به شما توصیه می کند که محل تزریق شده را به هیچ وجه ماساژ و دستکاری نکنید . چهره شما ممکن است در ابتدا کمی متورم شود ،جای نگرانی وجود ندارد ، تورم و کبودی  از بین خواهد رفت و نتایج نهایی در سه تا چهار هفته ظاهر خواهد شد. برخی از بیماران کبودی خفیف یا متوسط ​​را گزارش می دهند، اگرچه تورم می تواند بسیار متوسط ​​تا شدید باشد. بیشتر تورم ها از 24 تا 72 ساعت به طول می انجامد. اگر چه باید 2 تا 4 هفته به طور کامل از بین برود . اگر درد بیش از حد، قرمزی یا علائم دیگر که به نظر عادی نباشد دیده شد حتما با پزشک تماس بگیرید .  در طی تزریق چربی 10٪ تا 50٪ از چربی توسط بدن جذب شود.

مزایا تزریق چربی

تزریق چربی یکی از روش های درمانی و زیبایی کاملا بی خطر است .

به دلیل استفاده از چربی های خود شخص احتمال ابتلا به آلرژی و حساسیت فرد بسیار نادر است .

بیمار می تواند از اثرات طولانی مدت تزریق چربی بهره مند شود .ماندگاری تزریق چربی نسبت به سایر پرکننده ها بیشتر است .

تزریق چربی محدودیت ندارد و فرد می تواند از آن در درمان و ترمیم سایر نواحی صورت استفاده کند .

تزریق چربی به پشت دست

از جمله عواملی که باعث می شود تا چربی های زیر پوستی بدن کاهش یابد، افزایش سن می باشد. با افزایش سن همزمان با کاهش حجم چربی، پوست نیز نازک می شود و استخوان ها و رگ های بدن نمایان شده و حالتی برجسته به خود می گیرد. همچنین ظهور لکه های قهوه ای و چین و چروک در پشت دست ظاهری نه چندان خوب ایجاد می کند.

به همین دلیل برای جوانسازی دست می توان از روش های متفاوتی چون تزریق چربی به پشت دست استفاده کرد.  با استفاده از روش های فوق و بازسازی حجم از دست رفته،  می توان علائم پیری را از بین برد و طراوت و نشاط را به پوست دست برگرداند. در این روش با تزریق چربی به زیر پوست، میزان چین و چروک ها را کاهش می دهد و رگ ها و استخوان ها کمتر دیده می شود. این تزریق ها فقط مختص پشت دست و صورت نبوده و می توان در مابقی اعضای بدن هم استفاده شود.

تزریق-چربی (3)

دلایل پیری پوست دست

 • افزایش سن
 • کاهش وزن شدید
 • ابتلا به بعضی از بیماری ها
 • قرار گرفتن در برابر نور خورشید

دست ها جزو اولین اعضای بدن هستند که دچار پیری می شود و دکتر مطلبی می تواند شما را در روش های جوانسازی دست راهنمایی کنند.

وجود لکه های قهوه ای، رگ ها، استخوان ها و تاندون ها بعد از کاهش حجم چربی و همچنین نازک شدن پوست می تواند ناراحت کننده باشد. ولی تمام موارد را با جوانسازی می توان کاهش داد. درمان به این صورت است که می توان با تزریق چربی، ظاهر پشت دست را بهبود بخشید و بعد از درمان دست بین 10 تا 15 سال جوانتر نشان داده می شود.

نحوه جوانسازی  پشت دست

درمان جوانسازی پشت دست با کمک تزریق چربی پوستی بوده و یک روش غیر تهاجمی است. در این روند نیاز به بستری شدن فرد نیست و کاملا سرپایی انجام می شود. برای تزریق چربی به بیمار، بی حسی موضعی انجام می شود. زمان تزریق چربی کمتر از یک ساعت طول خواهد کشید. همچنین در صورتی که فرد هزینه جوانسازی انگشتان را هم متقبل شود با تزریق داروی بی حسی اقدام به تزریق چربی به انگشتان دوم و سوم و یا انگشتان سوم و چهارم، هم صورت می گیرد.

برخی از پزشکان قبل از تزریق از کرم های بی حس کننده استفاده می کنند و برخی این کار را انجام نمی دهند. بعد از تزریق پزشک بلافاصله یک کمپرس سرد بر روی محل تزریق می گذارد تا باعث کاهش تورم شود. همچنین اقدام به ماساژ دادن محل تزریق می کنند تا به چربی به صورت یکنواخت در زیر پوست قرار گیرد. در هنگام تزریق چربی باید پزشک مراقبت های لازم در خصوص رگ و تاندون ها انجام دهد. بعد از تزریق چربی جوانسازی پشت دست کاملا قابل مشهود است. این جوانسازی بسته به میزان دقت و نگهداری بیمار تا یک سال ماندگاری دارد.

اقدامات قبل از تزریق چربی

قبل از تزریق چربی ، پزشک باید تمام شرایط فیزیکی فرد، اطلاعات پزشکی و دارو هایی که مصرف می کند را بررسی کند. پزشک موظف است تا تمامی اقداماتی را که حین تزریق انجام می دهد و مراقبت های بعد از تزریق را  در اختیار فرد بگذارد. از جمله توصیه ها به شرح زیر است.

 • یکی از عارضه هایی که ممکن است بعد از تزریق چربی برای فرد ایجاد شود، کبودی است. برای کاهش کبودی از مصرف هر گونه دارو های ضد التهاب مانند ایبوبروفن، آسپیرین و یا دارو های رقیق کننده خون، حداقل یک هفته قبل از تزریق چربی و زیر نظر پزشک خودداری کنید. می توانید بعد از تزریق از داروهای مسکن مانند استامینوفن استفاده کنید.
 • حداقل یک هفته قبل از تزریق چربی به دست از مکمل های روغن ماهی، سیر، زنجبیل و یا هر گونه مکمل گیاهی که حاوی گل مغربی، جینکو و یا گل راعی است، اجتناب کنید. لازم به ذکر است که از مصرف مولتی ویتامین های حاوی ویتامین E هم باید خودداری کرد.
 • در صورتی که از الکل مصرف می کنید، باید حداقل از یک روز قبل از تزریق چربی، الکل صرف ننمایید.

تزریق-چربی (4)

مراقبت های بعد از تزریق چربی

انجام و رعایت برخی نکات بعد از تزریق چربی می تواند روند درمان را بهبود و افزایش دهد. پس از تزریق  هر زمان که احساس خوبی داشتید می توانید به فعالیت های روزانه خود ادامه دهید. برخی از توصیه ها بعد از تزریق چربی به شرح زیر است.

 • تا زمانی که در دست خود کبودی و تورم مشاهده می کنید باید از مصرف الکل خودداری نمایید.
 • مصرف ویتامین Eقطع شود.
 • از مصرف آسپرین و داروهای ضد التهاب خودداری شود
 • از داروهای مسکن مانند استامینوفن استفاده کنید زیرا باعث افزایش کبودی و تورم نمی شود.
 • از انجام فعالیت و ورزش های شدید برای چند روز پس از تزریق، خودداری کنید زیرا این فعالیت ها باعث افزایش گردش خون و ضربان قلب شده و تورم بیشتر و طولانی تر می شود.
 • تا کاهش کامل تورم از قرار گرفتن در برابر حرارت، سرما و نور خورشید اجتناب کنید.
 • از رفتن به حمام آفتاب و یا سونا تا چهار هفته بعد ار تزریق چربی خودداری کنید.
 • استفاده از مواد آرایشی و بهداشتی تا 12 ساعت بعد از تزریق توصیه نمی شود.
 • پزشک ممکن است برای بازیابی پوست و کاهش کبودی و تورم توصیه کند تا فرد از مکمل های گیاهی خاصی استفاده کند.
 • از مالیدن ناحیه ای که تزریق چربی انجام شده، برای چند روز اجتناب کنید.
 • ممکن است محل تزریق دارای درد باشد، این درد به دلیل تزریق میزان بیشتری از چربی مورد نیاز است، زیرا بعد از تزریق مقدار کمی از چربی جذب بدن می شود و درد ها جای نگرانی ندارد.

کاندیدای تزریق چربی پشت دست

برای انجام تزریق چربی اگر شرایط زیر را دارید حتما اقدام نمایید.

 • در پست دستتان چین و چروک و خطوط پیری ظاهر شد.
 • حجم چربی و انعطاف پذیری در دستان کاهش پیدا کرده و ظاهری استخوانی به خود گرفته است.
 • رگ های دستان به حالت برجسته و نمایان درآمده اند.

تزریق چربی یک روش مقرون به صرفه و غیر تهاجمی است که با کمک دکتر مطلبی می توان دست هایی که ظاهری پیر پیدا کرده اند، به راحتی جوان کرد و ظاهری زیبا به آن بخشید. در این روش به دلیل آن که چربی از بدن خود فرد برداشته می شود و بعد از تصفیه مجددا به مناطقی که نیاز به چربی دارد تزریق می شود، پس اصلا عوارضی نخواهد داشت.

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.
با تشکر، مدیریت سایت دکتر مطلبی

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • 4 × چهار =

Call Now Button