مزوتراپی

درمان مزوتراپی یک روش زیبایی است که امروزه بسیارمورد استفاده قرار می گیرد. مزوتراپی از تزریق ترکیب داروهای مختلف مواد معدنی و ویتامین هاست که توسط پزشک تجویز می شود به طور کلی مزوتراپی از ترکیب استفاده از انواع مواد شیمیایی، دارویی، ویتامین ها، و اسیدهای آمینه است که به قسمت های مختلف از چهره شما تزریق می شود تا به چربی تبدیل شود تا پوست صورت جوانسازی شود و به صورت صاف و جوان تر بازسازی شود، عملکرد آن به این گونه است که با  تحریک کلاژن ها باعث جوانسازی پوست  می شود .

مزوتراپی روش غیر جراحی است که با هدف کاهش مناطق آسیب دیده در بدن مانند از بین بردن سلولیت، کاهش وزن بیش از حد، شکل دادن به بدن و جوانسازی صورت ، گردن، مورد استفاده قرار می گیرد.

کاربرد مزوتراپی

 • حذف چربی اضافه و سلولیت
 • استفاده در موارد درمانی شامل سینه ها، ران ها، شکم و باسن است.
 • جوانسازی صورت و گردن

مزایای مزوتراپی

 • پزشک با انجام مزوتراپی قادر به تولید کلاژن هستند، که به این ترتیب کمک می کند تا یک چهره نرم و صاف را بازسازی کرده و خطوط، چین و چروک پوست را از بین می برد.
 • تنظیم PH پوست برای تولید چربی متعادل و مرطب نگه داشتن پوست
 • کمک به روند بهبود زخم می کند.
 • کاهش سلولیت بدن
 • از بین بردن چین و چروک
 • از بین بردن لکه های پوسیتی
 • تنظیم رنگدانه
 • بهبود منافذ باز پوست می شود
 • درمان القایی کلاژن برای ضد پیری
 • لایه برداری
 • کاهش اندازه بافت اسکار
 • درمان شیمیایی رایگان برای انواع پوست
 • افزایش رشد موهای ضخیم تر و قوی تر

مزوتراپی-1

عوارض احتمالی مزوتراپی

 • امکان سوزش : بیهوشی موضعی می تواند قبل از درمان برای اطمینان از حداقل ناراحتی استفاده شود. پس از تزریق ممکن است احساس سوزش خفیف وجود داشته باشد زیرا خواص درمانی وارد بدن می شوند. این احساس به طور معمول کوتاه است. هر گونه ناراحتی باقی مانده معمولا در عرض یک یا دو روز از بین می رود.
 • تزریق هایی که در مزوتراپی مورد استفاده قرار می گیرند موجب تحریک پوست می شود
 • کبودی وتورم : عوارض جانبی مزوتراپی به طور کلی خفیف است. شایع ترین واکنش کبودی یا تورم در محل تزریق است.برای از بین رفتن کبودی می توانید از کمپرس یخ در محل تزریق شده استفاده کنید خصوصاً در 24 ساعت بعد از انجام مزوتراپی این عمل باعث می شود از شدت تورم و کبودی کاسته شود .
 • سایر عوارض جانبی مرتبط با مزوتراپی عبارتند از بی حسی موضعی و تغییر رنگ پوست. بعضی از بیماران دچار ایجاد هماتوم (تورم موضعی پر از خون) می شوند. برخی از بیماران در محل تزریق، آلرژی دارند.

مزوتراپی برای کاهش سلولیت

سلولیت معمولا در بدن ما ظاهر می شود. اگر چه بسیاری از ما آن را به عنوان یک ناراحتی می بینیم، و باعث ایجاد اختلال جسمی می شود، زیرا می تواند صدمه بر عزت نفس، شرم آور بودن، صدمه زدن به لیبیدوس ها، لذت بردن از فعالیت های خاص خود را کاهش دهد.
مزوتراپی تنها روش اثبات شده پزشکی است که می تواند سلولیت را کاهش و از بین ببرد و تنها گزینه درمان است که هدف اصلی سلولیت است .

مراحل سلولیت
چهار مرحله سلولیت وجود دارد که همه می توانند با موفقیت درمان شوند.

 • مرحله ی اول : سلولیت هیچ نشانه ای ندارد و قابل مشاهده نیست و در زمانی که نشسته اید و یا ایستاده اید وجود دارد .
 • مرحله دوم : سلولیت قابل مشاهده است و در مقیاس کوچک به هنگام نشستن یا ایستادن یا دراز کشیدن می توانیم به خوبی ببینیم .
 • مرحله سوم :به خوبی مشخص است و در هر قسمت از بدن می توانیم مشاهده کنیم .

مزوتراپی 2

درمان مزوتراپی

درمان شما با ارزیابی کامل  انجام می شود و سپس آزمایش های آلرژی شروع خواهد شد تا اطمینان حاصل شود که شما یک نامزد مناسب برای این گزینه درمان هستید. از آن به بعد تعدادی جلسه برای بیمار در نظر گرفته می شود هر جلسه حدود 45 دقیقه طول می کشد و شامل یک سری از تزریق نسبتا بدون درد است. مزوتراپی کاملا ایمن است که توسط پزشک انجام می شود و بیمار آزاد است که در همان روز رانندگی کند و حتی به کار بازگردد.

درمان مزوتراپی  چگونه انجام می شود؟

مزوتراپی مکرر یک درمان غير تهاجمی است با استفاده از سوزن های ضد زنگ پزشکی که به صورت عمودی پوست را سوراخ می کند، عمدتا به سمت درم کار می کند، لایه بیرونی پوست، اپیدرم، دست نخورده را ترک می کند. دستگاه الکترونیکی با استفاده از موتور قدرتمند اجازه می دهد که سوزن به سرعت در داخل و خارج از پوست حرکت می کند. این باعث ایجاد کانال های خفیف در پوست می شود،که  باعث تحریک تولید کلاژن طبیعی بدن می شود و در عین حال به طور چشمگیری افزایش قابلیت زیست پذیری درمانی موضعی و افزایش جذب آن را افزایش می دهد.

کاربرد ضد پیری مزوتراپی

مزوتراپی برای مزایای ضد پیری یک جایگزین امن و قابل اعتماد است. این فرایند ویتامین ها، مواد معدنی و اسیدهای آمینه را به طور مستقیم به پوست می بخشد تا پوست آسیب دیده یا سالم را تغذیه و جوان سازی کند. این روند همچنین باعث تولید کلاژن و الاستین برای کمک به تحریک سوخت و ساز بدن  می شود.
مزوتراپی می تواند به عنوان یک مکمل یا به عنوان جایگزینی برای بسیاری از دیگر درمان های ضد پیری مانند بوتاکس و لیزر  استفاده شود .
پس از درمان های مزوتراپی، اکثر بیماران پوست خود را جوان تر ، تمیز و شاداب توصیف می کنند. برای درمان 4 تا 8 جلسه درمانی نیاز است توصیه می شود درمان ها در فواصل زمانی مناسب انجام شود و مراقبت های بعد از مزوتراپی فراموش نشود. بلافاصله پس از درمان ممکن است پوست به طور موقت قرمز شود،که  شبیه به آفتاب سوختگی خفیف است و پوست کمی تورم و کبودی دارد بهتر است نگران نباشید زیرا بعد از مدت زمان کوتاهی به سرعت بهبود می یابد.

اقدامات قبل از مزوتراپی

 • از مصرف داروهای مسکن از جمله ایبوپروفن ، اندومتاسین تا 4 روز پیش از مزوتراپی اجتناب کنید.
 • کاربرد مزوتراپی بیشتر برای از بین بردن ترک هایی در پوست که به رنگ قرمر یا صورتی رنگ می باشد . انتظار معقولی از این روش داشته باشید.
 • برای تاثیر بیشتر در مزوتراپی ، بهتر است از میکرودم ابریشن قبل از آن استفاده شود. این کار برای از بین بردن ترک هایی که در اثر چاقی و بارداری به وجود آمده اند کمک می کند.
 • مزوتراپی را نباید در زمان پریود یا عادت ماهانه انجام داد زیرا امکان خونمردگی بعد از مزوتراپی در پوست وجود دارد .
 • قبل از مزوتراپی از نوشیدن محرک های کافئین دار مانند قهوه اجتناب کنید.

مزوتراپی-3

اقدامات بعد از مزوتراپی

 • تا 12 ساعت بعد از مزوتراپی حمام نکنید .
 • از رفتن به استخر و سونا و استفاده از آب داغ تاثیرات منفی بر تزریق می گذارد . حداقل تا 8 ساعت از آنها استفاده نکنید .
 • در صورتی که از مزوتراپی برای رفع پف چشم استفاده کرده اید در هنگام خوابیدن سر را بالاتر از حد عادی قرار دهید و برای این کار از 1 یا 2 بالش بیشتر استفاده کنید.
 • برای جلوگری از خونمردگی و کاهش تورم از کمپرس یخ به صورت مکرر در موضع تزریق استفاده کنید .
 • در معرض هیچ نور و اشعه ای برای برنزه کردن به مدت یک هفته قرار نگیرید.
 • تا 7 روز از پیلینگ شیمیایی و میکرودرم ابریشن استفاده نشود.
 • در صورتی که از مزوتراپی برای رفع غبغب و چاقی های موضعی استفاده کرده اید محل تزریق را به مدت 3 روز ماساژ دهید.
 • در صورتی که مزوتراپی برای لیفت می باشد تا 2 روز محل تزریق را باید ماساژ دهید .

تفاوت لیفتینگ با مزوتراپی

لیفتینگ یکی از روش های جوانسازی پوست می باشد که برای رفع چین و چروک و ترکهای پوستی استفاده می شود . در این روش پوستهای که در اثر پیری و افزایش وزن دچار افتادگی و شلی شده اند کشیده می شوند. استفاده از این روش برای یک بار امکان موثر می باشد و در دفعات بعدی نتیجه بخش نمی باشد . در صورتی که در مزوتراپی امکان استفاده در دفعات بیشتری وجود دارد بدون اینکه به پوست آسیبی برسد. در لیفتیگ قسمتی از بافت های پوست از طریق برش برداشته می شود که نیاز به بخیه دارد که زیبایی صورت فرد را تحت تاثیر قرار می دهد .در صورتی که در مزوتراپی هیچ برشی در پوست ایجاد نمی شود .

تفاوت لیزر با مزوتراپی

استفاده از روش بدون جراحی لیزر برای جوانسازی صورت می باشد . در این روش از امواجی برای  تحریک سلول های پوست به کلاژن سازی استفاده می شود. در صورتی که در مزوتراپی کلاژن به پوست تزریق می شود. لیزر به همراه استفاده از روش های دیگر مانند کرم موثر و نتیجه بخش می باشد در صورتی که در مزوتراپی جز در موارد خاص به تنهایی تزریق انجام می شود .

تفاوت ژل با مزوتراپی

یکی دیگر از روش های جوانسازی صورت تزریق ژل می باشد . ژل ها حاوی مواد طبیعی می باشند که متشکل از اسیدهیالورونیک، کلاژن ( از ژل پلی آکرین آمید گرفته شده است ) می باشد . این روش برای نقاط خاصی از صورت مانند پر کردن خط لبخند ، حجیم کردن لب استفاده می شود . در صورتی که مزوتراپی در بیشتر نقاط صورت شامل خط لبخند ، پیشانی ، دور چشم و اطراف چانه استفاده می شود. تزریق ژل برای رفع چین و چروک ها می باشد و ممکن است مجدد به حالت اولیه بازگردد. در صورتی که در مزوتراپی با تزریق کلاژن به پوست ، بدن برای از بین بردن چین و چروک ها فعال می شود.

محدودیت در مزوتراپی

همه افراد در صورتی که دارای سلامت جسمی باشند می توانند از روش مزوتراپی استفاده کنند ولی برای افرادی که داراری شرایطی  به شرح ذیل می باشند نمی توانند از این روش استفاده کنند :

 1. بارداری
 2. بیماری دیابت
 3. بیماری لخته شدن خون
 4. بیماری قلبی
 5. سابقه سکته قلبی
 6. سرطان

مزوتراپی در رفع پف زیر چشم و غبغب

تبلیغاتی که درباره کرم های رفع پف زیر چشم وجود دارد باعث شده است افراد از آنها استفاده کنند. در صورتی که این کرم ها تاثیر داشته باشند دارای اثرات موقتی هستند . جوانسازی صورت یعنی سفت شدن بافتهای پوست و روشن شدن رنگ آن می باشد . یکی از مواردی که بر زیبایی صورت تاثیر می گذارد پف زیر چشم می باشد. یکی از کاربردهای مزوتراپی لاغری موضعی می باشد با تزریق داروهای مرتبط با دوز کمتر در نقاط مشخص شده باعث از بین بردن پف زیر چشم می شود. داز این روش نیز برای رفع غبغب نیز استفاده می شود . این درمان در 4 الی 5 جلسه انجام می شود . در این روش از سوزنی بسیار ظریف استفاده می شود که تا عمق بیشتر از 2 الی 4 میلی متر نفوذ نمی کند.

مزوتراپی-4

مزوتراپی در رفع تیرگی دور چشم

تیرگی دور چشم یکی از مواردی است که بر زیبایی فرد تاثیر می گذارد و چهره فرد را بیمارگونه نشان می دهد. در قسمت پلک ها پوست دارای بافت نازکی می باشد در برخی موارد نازکی پوست به گونه ایست که وقتی مویرگی از این قسمت عبور می کند باعث می شود پوست دور چشم سیاه مایل به آبی به نظر برسد.  تیرگی دور چشم اغلب به دلایلی به شرح ذیل می باشد :

 • عوامل آناتومیک و ژنتیکی
 • بالارفتن سن و پیری
 • خستگی مفرط و کم خوابی ( موقت بوده و رفع می شود)
 • تغییرات هورمونی در شرایطی مانند بارداری و دوران قاعدگی

مزوتراپی با تزریق موادی به پلک و اطراف چشم سیاهی و تیرگی آن را از بین می برد .

 

درمان افتادگی پلک با مزوتراپی

امروزه یکی از روش های مناسب برای افتادگی پلک و یا حتی جلوگیری از افتادگی پلک روش مزوتراپی است در واقع پزشک با انجام مزوتراپی به زیر ابرو این درمان را انجام می دهد این روش باعث می شود که پلک از هر گونه شل شدگی و افتادگی جلوگیری و درمان  شود و در نهایت شما خواهید دید که فرم ابروی شما حالت خوبی پیدا کرده است .

پزشک با انجام مزوتراپی به ناحیه ی گیجگاه باعث لیفت ابرو و پلک می شود. با انجام مزوتراپی فرم زیبایی به ابرو ، پیشانی و پلک ها داده می شود در بسیاری از افرادی که دارای  پیشانی های بلند و لاغر  هستند باعث می شود که سن آن ها بیشتر از حالت معمول  به نظر برسد برای این منظور پزشک با تزریق مزوتراپی  باعث خوش فرمی پیشانی می شود .

به طور کلی می توان گفت که مزوتراپی یکی از روش های جوانسازی محسوب می شود که پزشک می تواند در قسمت های مختلف صورت و مو از آن استفاده کنید همان طور که می دانید مزوتراپی در صورت کاربرد های متفاوتی دارد پزشک با استفاده از مزوتراپی در صورت برای پیشانی ، درمان افتادگی پلک ،  جوانسازی پوست و …. استفاده می کند .

برای مشاهده نمونه کار دکتر مطلبی بر روی فیلم زیر کلیک کنید .

داروهای مورد استفاده در مزوتراپی

در مزوتراپی داروهایی به شرح ذیل در پوست تزریق می شود:

 • آمنیواسید
 • همه ویتامین ها بخصوص ویتامین c ( برای روشن شدن پوست )
 • آنتی اکسیدان ضد پیری
 • اسید هیالورونیک

هزینه مزوتراپی

هزینه مزوتراپی صورت به عوامل زیادی بستگی دارد . از جمله می توان به تعداد نقاطی که تزریق صورت می گیرد و تعداد جلساتی که پزشک برای فرد در نظر می گیرد . بنابراین نمی توان هزینه ثابتی برای این روش درمان بیان کرد زیرا با توجه به فاکتورهای مذکور متغیر می باشد .

سایر دیگر خدمات دکتر فهیمه مطلبی عبارتست از :

جوانسازی پوست

تزریق چربی

کرایولیپولیز

مزوتراپی

تزریق ژل لب

و …

منتظر نظرات و انتقادات شما عزیزان هستیم .

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • 4 × دو =

Call Now Button