در طول دو دهه اخیر روش های مختلفی برای لاغری و حذف چربی های اضافی بکار گرفته شده است. بسیاری از این دست روش های لاغری مثمر ثمر واقع شدند و افراد را به مطلوب خود رساندند. اما همچنان تمامی روش ها محدودیت های خود را داشتند و در مواردی پاسخ گوی درمانی موثری نبودند. روش های لاغری بدون جراحی عبارتند از:

  • کرایولیپولیز
  • کویتیشن
  • ار اف
  • مزوتراپی
  • کربوکسی تراپی
  • لیزرها
  • شاک ویوو

لاغری بدون جراحی

در این مطلب تصمیم داریم تا به معرفی سه روش لاغری بدون جراحی  بپردازیم و در مقالات بعدی به روش های دیگری لاغری خواهیم پرداخت. قبل ار آن که به سراغ معرفی روش های لاغری بدون جراحی برویم، فیلمی از لاغری بازو بدون جراحی را خواهیم دید:

روش کرایولیپولیز

در این روش از  طریق منجمد کردن سلول های اضافی چربی می توانند به حذف همیشگی انها بپردازند. در واقع این روش در مواردی مورد استفاده قرار می گیرد که روش های دیگر لاغری برای از بین بردن چربی های اضافی پاسخگوی درمانی مناسبی نباشد.

مزیت روش کرایولیپولیز این است که تمامی بافت های چربی ای که سخت هستند و آب کردن آن ها کاری بس مشکل است کاملا به طور مثبتی از بین می برد.

روند انجام روش کرایو لیپولیز بدین شکل است که دستگاهی به ناحیه خاصی از بدن وصل می شود( ناحیه ای که قرار است چربی های اضافی آن از بین برود) این دستگاه آن منطقه را سرد می کند. در انتها این بخش از بدن سلول هایش خنک شده و بعد از مدت زمان چند هفته ای شاهد حذف چربی های اضافی آن ناحیه خواهیم بود.

روش کویتیشن

دستگاه کویتیشن در روند از بین بردن چربی های اضافی بدین گونه عمل می کند که ابتدائا در بافت چربی لرزش ایجاد می کند در نهایت این لرزش ها باعث می شود که در فواصل بافت چربی حباب هایی ایجاد گردد. زمانی که این حباب ها افزایش پیدا می کنند روی بافت چربی تاثیر می گذارند و با فشاری که به انها وارد می سازند در نهایت به از بین رفتن بافت اضافی می انجامد.

لرزش حاصل از فعالیت دستگاه به کاهش مقاومت بافت چربی و انحلال بافت و سلول های آن می انجامد.

روش آر اف برای لاغری

از نوین ترین روش هایی در حوزه کاهش چربی بدن بکار گرفته می شود آر اف است.

در این روش با بکارگیری دستگاه ار اف می توانند به از بین بردن چربی های اضافی بپردازند. در واقع این دستگاه با ارسال گرما و انرژی به بافت چربی ها به انحلال سلول های چربی منجر می شود.

روش آر اف مهم ترین ویژگی ای که دارد این است که روشی موضعی محسوب می شود و در هر ناحیه ای از بدن بکار گرفته شود چربی های اضافی همان ناحیه را از بین می برد.

این روش زمانی که روش های ورزش و رژیم غذایی پاسخگوی خوبی در برابر کاهش وزن ندادند بهترین روش برای کاهش وزن و سایز هستند.

از مهم ترین مزایایی روش آر اف برای لاغری این است که با تاثیر گذاری روی پوست و کلاژن سازی در نهایت به افزایش حالت الاستینه پوست و سفت شدن پوست می انجامد.

آر اف بازو

مزوتراپی، روشی موثر برای لاغری

مزوتراپی در واقع شامل مواد تزریقی است که به صورت موضعی و در محل های خاصی از بدن تزریق می شود تا موجب فعال کردن مسیر بیولوژیکی گردد. یکی از کاربرد های این روش در لاغری بدون جراحی است. در این روش ماد تزریقی شامل لیپولیز هایی هستند که موجب تجزیه لیپید ها و چربی های اضافی بدن در مناطقی تزریق می شوند. به همین دلیل این روش یک روش موضعی است. نتایج می تواند در افراد مختلف متفاوت باشد. معمولا مناطقی که در مزوتراپی برای از بین بردن چربی ها مورد استفاده قرار می گیرند شامل : بالا و پایین شکم ، ران، بازوها، چربی های اضافی در پهلو و زیر خط سوتین ، غبغب، رسوبات باقیمانده چربی پس از لیپوساکشن و … . همچنین از این روش برای درمان سلولیت نیز استفاده می شود.

نحوه انجام مزوتراپی برای لاغری

این روش نیاز به بیهوشی عمومی ندارد و افرادی که تمایل به بی حس شدن مناطق دارند می توانند از بی حسی های موضعی استفاده کنند. محلولی تزریقی که حاوی مواد تجزیه کننده چربی است ، با استفاده از سرنگ مخصوص و توسط پزشک ماهر، با دقت به مناطقی که تراکم چربی در آنها بالاست تزریق می شود. این مواد تزریقی واکنش های شیمیایی در بدن موجب می شوند که در نتیجه آن سوخت و ساز سلول ها افزایش یافته و چربی های موضعی تجزیه می شوند. برای تاثیر بیشتر این روش، هر سه هفته باید تزریق صورت گیرد. استفاده از روش های درمانی کمکی می تواند روند لاغر شدن را سریع تر کند.

در فیلم زیر، نحوه انجام تزریق مزوتراپی برای لاغری صورت را مشاهده می کنید.

مواد اصلی تزریق چیست؟

مواد اصلی مورد استفاده شامل فسفاتیدیل کولین ، مولتی ویتامین و سالین است. فسفاتیدیل کولین یک لسیتین طبیعی است که شامل دو اسید چرب اشباع نشده (اسیدهای لینولئیک و آلفا لینولنیک آلفا) از گیاه سویا استخراج می شود. فسفاتیدیل کولین (PPC) در واقع توسط خود بدن تولید می شود ، اما نسخه بدن شامل اسیدهای چرب اشباع شده (اسیدهای پالمیتیک ، اسید اولئیک و استریک) است. این ماده در تمام غشاهای سلولی  یافت می شود و به طور طبیعی در ریه های جنین در حال رشد از ماه 4 به بعد تولید می شود که موجب تورم ریه ها شده و از چسیدن آنها به هم جلوگیری می کند. برای ساختن PPC قابل تزریق ، به یک حلال نیاز است که از اسید دئوکسی کولیک استفاده می شود.این مواد هنگامی که با سوزن های بسیار نازک به بافت چربی تزریق می شود ، فسفاتیدیل کولین با ورود به غشای سلول های چربی موجب متورم شده آنها گردیده و حلال که که همراه با آن تزریق شده موجب امولسیون شدن غشا و ذرات چربی می گردد و آنها به ذرات ریزتری در حد نانو تبدیل می کند. روند نهایی تجزیه این ذرات کوچک در کبد انجام می شود. در وقع به مرور سلول ها و بافت های چربی تجزیه شده و از بین می روند.

کربوکسی تراپی لاغری

کربوکسی تراپی به طور بالقوه می تواند وسیله ای جدید و موثر در کاهش چربی باشد. گرچه هنوز به طور موثر و علمی مورد تایید قرار نگرفته است اما می تواند تا حدی در کنترل و تجزیه سلول های چربی موثر باشد. در واقع مکانیسمی که با آن تاثیر کربوکسی تراپی بر لاغری بدون جراحی را توجیه می کنند این است که تزریق دی اکسید کربن باعث تغییر در گردن خون شده و عدم خونرسانی به بافت و سلول های چربی می تواند به آنها آسیب زده و آنها را از بین ببرد.

روش انجام کربوکسی تراپی برای لاغری

در کربوکسی تراپی در واقع مقدار مشخصی از گاز دی اکسید کربن به از راه پوست به بدن شخص تزریق می گردد. از آنجا که میزان دی اکسید کربن در خون می تواند روند گردش خون را تغییر داده، در نتیجه ممکن است افت فشار خون در بافت های چربی و سلول های چربی دیده شود. بدین ترتیب با عدم خون رسانی و تغذیه به سلول ها، بافت های چربی شروع به تجزیه شدن می کنند تا انرژی مورد نیاز خود را تامین کنند. بنابراین به مرور چربی ها تجزیه شده و از بین می روند. انجام این رو با سایر روش ها مانند مزوتراپی و لیزر می تواند در لاغری بدون جراحی بسیار موثر باشد. از آنجا که دی اکسید کربن گاز بی خطر و ارزان است، این روش نیز یک روش مقرون به صرفه می باشد. در این روش بدون اینکه مرگ سلولی رخ دهد چربی ها از بین می روند.

استفاده از لیزر برای لاغری بدون جراحی

استفاده از لیزر یکی دیگر از روش هایی است که می توان با استفاده از آن تا حد زیادی چربی های بدن را از بین برد. در این روش که در واقع لیپوساکشن لیزری نامیده می شود، چربی با استفاده از گرمای حاصل از لیزر تجزیه شده و حالت مایع پیدا می کنند سپس این چربی ها از طریق لوله های نازکی از بدن خارج می شوند و بدین ترتیب تخلیه چربی صورت می گیرد. از مزایایی که دارد این است که نیاز به بیهوشی عمومی نیست ( بر خلاف لیپوساکشن سنتی) و با بیهوشی  موضعی نیز این عمل قابل انجام است. زمان انجام عمل نیز بین 45 دقیقه تا یک ساعت می باشد. از عوارض آن می توان به ایجاد کبودی بعد از عمل، و یا ایجاد زخم و عفونت اشاره کرد که بسیار نادر هستند.

شاک ویو، روشی موثر برای لاغری بدون جراحی

همانطور که از نام این روش پیدا است شامل استفاده از طول موج هایی با انرژی بالا برای لاغری بدون جراحی است . در این روش دستگاه یکسری طول موج منظم با انرژی بالا را به ناحیه مورد نظر ساطع می کند. انرژی حاصل از امواج باعث بالا رفتن دما ناحیه به طور ناگهانی می گردد در نتیجه چربی ها و بافت های چربی را دچار تجزیه و شکست می کند. سلول های چربی به ملکو های کوچکتری تبدیل می شوند و سپس توسط سلول ها و یا اندام هایی مانند کبد تجزیه و مورد استفاده قرار می گیرند. بدین ترتیب با استفاده از این روش بافت چربی به مرور از بین رفته و تجزیه میشوند. انجام ورزش بعد استفاده از این روش می تواند احتمال بوجود آمدن کبد چرب در اثر تجزیه چربی ها را بسیار کاهش دهد.

بهترین روش برای لاغری کدام است؟

واقعیتی که وجود دارد هر کدام از روش های فوق مزایا و محدودیت های مخصوص به خود را دارد. از سوی دیگر نیز افراد مختلف با توجه به شرایط بالینی که دارند از سوی پزشک تشخیص داده می شوند که کدام روش بهترین روش برای لاغری آنها است. بنابر این نمی توان یک روش خاص را برای همه افراد تجویز کرد.

از این رو توصیه می کنیم که برای انجام یکی از روش لاغری به یکی از متخصصین این حوزه مراجعه کنید و بعد از دریافت مشاوره های دقیق بهترین روش لاغری که برای بدن شما پاسخگوی درمانی مناسبی خواهد بود بکار بندید.

نتیجه گیری

در آخر توصیه ای که خواهیم داشت این است که تمامی روش های لاغری که در فوق نام برده شد علیرغم اینکه روند ساده ای دارند اما باید از سوی متخصصین این حوزه انجام شوند تا بتوان به نتیجه بخشی و اثرگذاری آن امیدوار بود. از این رو توصیه می کنیم که به بهترین متخصص زیبایی مراجعه کنید و روند درمان را به بهترین و باتجربه ترین آنها بسپارید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • سه × 1 =

Call Now Button