امروزه کمتر کسی یافت می شود که نام بوتاکس را نشنیده باشد. بوتاکس نام تجاری یک ماده ی سمی به نام سم بوتولینوم است که به وسیله یک نوع باکتری به نام کلستریدیوم بوتولینیوم ترشح می شود بر اساس امار های جهانی، تزریق بوتاکس همچنان پرطرفدارترین روش جوانسازی پوست است که تاثیر فوق العاده ای برروی رفع چین و چروک های صورت می گذارد. می توان گفت حدود 50 سال است که از این ماده درعلم پزشکی استفاده می شود اما کاربرد آن برای جوانسازی صورت، پوست و رفع چین و چروک های صورت، 20 سال سن دارد.

همانطور که گفته شد، بوتاکس از سم بوتولینوم نوع A گرفته می شود که این باکتری و سم می تواند باعث مسمومیت غذایی شود اما دارای مزیتی برای استفاده در صورت است. این سم برای مدتی موقت، باعث فلج شدن عضلات می گردد. این روش درابتدا برای درمان بیماری هایی مثل تنبلی چشم و پرش پلک و… استفاده شد و نتایج بسیار مطلوبی را نشان داد. در سال 2002 برای اولین بار مجوز استفاده از بوتاکس برای از بین بردن چین و چروک صورت صادر شد.

کاربرد های بوتاکس

بوتاکس یک روش کم تهاجمی برای جوانسازی صورت و رفع چروک های پوستی است.

معمولا تزریق بوتاکس در کلینیک، مطب و یا درمانگاه انجام می شود و 5 الی 15 دقیقه زمان می برد. تزریق بوتاکس نیازی به بی حسی ندارد و معمولا شخص هیچ دردی را احساس نمی کند. بوتاکس را می توان در قسمت های مختلف بدن استفاده کرد. در ادامه بخش هایی از بدن را که می توان به آن ها بوتاکس تزریق کرد را برای شما نام می بریم.

  • خطوط پیشانی

این نوع تزریق در عضلات روی پیشانی انجام می شود تا خطوط ایجاد شده ناشی از اخم را بهبود ببخشد. این خطوط که آن ها را با نام خطوط 11 می شناسیم به تنهایی با بوتاکس فیکس نمی شوند و باید از فیلر نیز استفاده کرد.

  • بین ابروها

تزریق بوتاکس در بین ابروها نیز برای از بین بردن خطوط ناشی از اخم می باشد که معمولا در ابتدای هر ابرو ایجاد می شود.

چروک های پنجه کلاغی در این ناحیه می تواند برای بسیاری ناخوشایند باشد اما می توان با کمک بوتاکس وضعیت را بهبود بخشید. بوتاکس برای کاهش تیرگی ها و فرورفتگی های این ناحیه نباید تحت هیچ شرایطی استفاده شود.  

  • انتهای ابرو

علت تزریق بوتاکس در این ناحیه، شل کردن عضلات است که تصویری لیفت شده به ابرو بدهد.

  • نزدیک خط رویش مو

بوتاکس در این ناحیه برای شل کردن عضلات و لیفت کلی پیشانی انجام می شود.

  • بالای بینی

گاهی یک خط چروک در ناحیه ی بالای بینی و بین دو چشم ایجاد می شود که می توان آن را با کمک بوتاکس و فیلر بهبود بخشید.

  • زیر بغل برای جلوگیری از تعرق زیاد

بسیاری از ورزشکاران برای جلوگیری از تعرق بیش از حد در این ناحیه بوتاکس تزریق می کنند. این بوتاکس به مدت 6 الی 8 ماه می تواند میزان تعریق را به طور چشمگیری کاهش دهد. قابل ذکر است که تزریق بوتاکی برای برطرف کردن چین و چروک های اطراف لب نباید انجام شود.پس از 3 الی 7 روز نتیجه تزریق بوتاکس کاملا قابل مشاهده خواهد بود.

سایر کاربردهای بوتاکس را می توان در موارد زیر خلاصه کرد:

۱.کاهش تعریق کف دست وپا
۲.کاهش تعریق کف سر وصورت با تکنیک میکرو بوتاکس
۳.افزایش رشد موهای سر با تزریق در پوست سر
4.کاهش اندازه ی کلویید(گوشت اضافه پس از برشهای جراحی وزخم)با تزریق در محل ضایعه

انواع بوتاکس

بوتاکس انواع مختلفی دارد که در ادامه به آن ها می پردازیم.

دیسپورت

دیسپورت نیز نام دیگری از سم بوتولینوم است. این مارک متعلق به کشور انگلیس و در سرتاسر دنیا بسیار پرطرفدار است. این نوع بوتاکس حاوی سم بوتولینوم نوع A است. وقتی این سم به عضلات صورت تزریق می شود عضلات برای مدتی توانایی فعالیت را ازدست می دهند. این کار برای از بین بردن چین و چروک ها و پیشگیری از ایجاد چروک های جدید است. بین2 الی 7 روز طول می کشد تا بوتاکس تزریق شده اثر بگذارد.

مسپورت

مسپورت را می توان دیسپورت ایرانی نامید که قیمت کمتری دارد. این بوتاکس نیز برای درمان و پیشگیری از ایجاد چروک های بیشتر استفاده می شود.

زئومین

زئومین نیز محصول کشور آلمان است و از سم بوتولینوم ساخته شده. کاربرد این بوتاکس مانند انواع دیگری است که در این مقاله ذکر شده.

نرونوکس

نرونوکس نام تجاری دیگری از این سم است که محصول کشور کره جنوبی است.

این بوتاکس هایی که در این مقاله نام بردیم دارای مجوز از وزرات بهداشت و درمان هستند. بهتر است برای تزریق بوتاکس حتما با پزشک خود مشورت کنید. ترزریق بوتاکس در بسیاری از نواحی مثل زیر چشم و گردن ممنوع است پس قبل از انجام هر گونه اقدامی، اطلاعات کافی و درست را درباره تزریق بوتاکس به دست آورید.

از تزریق بوتاکس چه توقعاتی می توان داشت؟

میزان موفقیت تزریق بوتاکس نیز مثل هر عمل زیبایی دیگر بستگی به انتظارات بیمار دارد. نتیجه تزریق بوتاکس معمولا پس از 3 الی 4 روز ظاهر شده و پس از دو هفته نیاز به مراجعه مجدد به پزشک می باشد. تا در صورت نیاز پزشک بوتاکس تزریقی را ترمیم کند، دقت شود که هرگونه ترمیم فقط بعد از یک الی دو هفته امکان پذیر است. لذا مراجعه به پزشک بعد از دو هفته بسیار ضروری است. بوتاکس علاوه بر از بین بردن چین و چروک صورت باعث بالا کشیدن ابرو و پلک بالا نیز می شود. بوتاکس در ناحیه های پیشانی، میان ابروها، گوشه های چشم، گردن، چانه ولب ها قابل تزریق است.

نحوه تزریق بوتاکس

برای نتیجه مطلوب، تزریق بوتاکس به طور مستقیم به عضله مد نظر انجام می شود. سوزنی که تزریق با کمک آن انجام می شود سوزنی بسیار نازک می باشد. تزریق بوتاکس بسته به ناجیه مدنظر چیزی بین 5 تا 15 دقیقه به طول می انجامد.

مراقبت های قبل از تزریق بوتاکس

قبل از انجام بوتاکس لازم است مصرف پروفن ها و آسپرین را متوقف کنید چون این داروها جلوی لخته شدن خون را می گیرند و ممکن است بعد از تزریق خون در زیر پوست جمع شود و کبودی ایجاد گردد.

مراقبت بعد از تزریق بوتاکس

توصیه می شود پس از انجام بوتاکس از نوشیدن مشروبات الکلی حداقل به مدت یک هفته خودداری نمایید. استفاده از مشروبات الکی باعث ایجاد کبودی و ورم در ناحیه تزریق می شود. همچنین توصیه می شود که از مصرف دخانیات حداقل به مدت یک الی دو هفته بپرهیزید. وجود قرمزی پوست و یا کبودی و تورم اندک پس از تزریق بوتاکس کاملا عادی است. بهتر است بعد از انجام بوتاکس از آسپرین و آنتی بیوتیک به مدت دو هفته استفاده شود. تا مدت 6 ساعت بعد از تزریق بوتاکس سر خود را پایین نگیرید.

بعد از بوتاکس شما با یکسری سوالات مواجه می شوید از جمله : چند روز بعد از بوتاکس می توان صورت را شست و یا چرا بعد از بوتاکس نباید خوابید و یا بعد از بوتاکس چند ساعت نباید خوابید. در ادامه مطلب به پرسش های رایج در این زمینه پاسخ داده می شود.

خوابیدن بعد از بوتاکس        

باید حدوداً 4 تا 6 ساعت بعد از تزریق بوتاکس از خوابیدن و دراز کشیدن خودداری شود. خوابیدن به دلیل احتمال غلت زدن و فشار به صورت، یکی از موارد منع بعد از تزریق بوتاکس می باشد.

ورزش بعد از بوتاکس

هر گونه فعالیت بدنی و ورزش بعد از تزریق بوتاکس می تواند آسیب رسان باشد. جهت جذب مناسب مواد بوتاکس در محل مورد نظر و نتیجه درست تا 24 ساعت بعد از تزریق بوتاکس از فعالیت بدنی خودداری کنید.

مصرف دارو بعد از بوتاکس

بعد از تزریق بوتاکس از مصرف هر گونه داروی رقیق کننده خون مانند آسپرین خودداری کنید. بهتر است برای شروع دوباره مصرف این گونه دارو ها با پزشک خود مشورت کنید.

مصرف الکل بعد از بوتاکس

مصرف الکل بعد از بوتاکس می تواند سبب  مشکلاتی از جمله کبودی در ناحیه تزریق گردد. حداقل از چند روز قبل از تزریق بوتاکس تا یک روز بعد از تزریق بوتاکس از مصرف الکل خودداری کنید.

دستکاری ناحیه تزریق بوتاکس

ممکن است بعد از تزریق بوتاکس احساس ناراحتی و سوزش در ناحیه تزریق کنید و بخواهید محل مورد نظر را ماساژ داده یا به آن دست بزنید. سخت است ولی به هیچ عنوان تا 4 ساعت نباید به ناحیه صورت دست بزنید. پوست شما نیاز به ترمیم دارد و هرگونه حرکت غیر ضروری در ناحیه تزریق ممکن است نتایج ناخواسته ای به دنبال داشته باشد.

آرایش بعد از بوتاکس

بلافاصله پس از تزریق بوتاکس می توان از کرم یا مواد آرایشی استفاده کرد ولی به هیچ عنوان فشار اضافی به صورت وارد نکنید و از ماساژ و کشیدگی پوست صورت بپرهیزید. تا 24 ساعت بعد از تزریق بوتاکس از ماساژ صورت اجتناب کنید تا از گسترش و پخش شدن ماده تزریق به سایر ماهیچه ها جلوگیری شود.

عوارض جانبی بوتاکس

درد در ناحیه تزریق، عفونت، ورم، التهاب، قرمزی ، خونریزی و کبودی از عوارض جانبی احتمالی تزریق بوتاکس می باشند. برخی از این عوارض در نتیجه واکنش آلرژیک می باشند. از دیگر واکنش های آلرژیک می توان به خارش، خس خس کردن، آسم، بثورات قرمز، سرگیجه و ضعف نام برد. در صورت احساس سرگیجه یا ضعف یا مشکلات تنفسی سریعاً به پزشک مراجعه کنید.

افتادگی پلک بعد از بوتاکس

افتادگی پلک بعد از بوتاکس از موارد نادر و بی خطر عوارض جانبی بوتاکس می باشد.

این عارضه به خودی خود بعد از چند روز تا چند هفته بر طرف می گردد. پزشک در صورت رعایت یکسری نکات حین تزریق، می تواند از احتمال افتادگی پلک بعد از بوتاکس بکاهد. با این حال در صورت ابتلا به افتادگی پلک بعد از بوتاکس، راهکارهای درمانی مخصوصی جهت کاهش اثرات افتادگی پلک وجود دارد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ده + 5 =

Call Now Button