جوانسازی پوست

افتادگی و شل شدن پوست صورت از جمله مشکلاتی است که همواره گریبان گیر زنان و مردان بوده است. افتادگی پوست پدیده ای بسیار ناراحت کننده است که زیبایی و طراوت صورت را از بین می برد. برخی عوامل دیگر که در افتادگی صورت بسیار موثر بوده و آن را تسریع می نماید عبارتند از:

 • نوشیدن آب و آبمیوه به مقدار کافی: سعی کنید روازنه حداقل 2 لیتر آب بنوشید تا مانع از خشکی پوست شوید. خشکی پوست از دلایل مهم ابتلا به افتادگی پوست می باشد.
 • خوردن غذا و ویتامین به مقدار مناسب: مصرف غذای مناسب از جمله غذاهای فیبر دار و ویتامین دار باعث جوان ماندن پوست می شوند.
 • استفاده نکردن از دخانیات و مشروبات الکلی
 • استراحت کافی در شب، سعی کنید در شب حداقل 7 ساعت بطور کامل بخوابید.
 • برای حفظ طراوت و شادابی پوست از بیدار ماندن در شب و انجام کارهای سنگین و خسته کننده و تماشای تلویزیون به مدت طولانی اجتناب کنید. زیرا که این کارها باعث می شود پوست به تدریج رنگ پریده شده و لطافت و زیبایی خود را از دست بدهد.

دلایل افتادگی پوست صورت

 • پیری و افزایش سن موردی است که به هیچ وجه نمی توان جلو آن را گرفت و هیچ راه حلی برای رهایی از آن وجود ندارد. پیری اصلی ترین دلیل افتادگی و شل شدن و پیدایش چین و چروک در صورت می باشد.
 • کاهش وزن بصورت ناگهانی می تواند باعث پیدایش افتادگی پوست و چین و چروک در صورت شود.
 • اشعه آفتاب و در معرض آفتاب قرار گرفتن به مدت طولانی می تواند باعث افتادگی پوست صورت شود.
 • استفاده زیاد از لوازم آرایش به تدریج باعث ایجاد افتادگی و چین وچروک روی پوست می شود. زیرا که لوازم آرایشی همگی مواد شیمیایی هستند که ممکن است برخی از آنها از مواد بی کیفیت ساخته شده باشد که آسیب جدی به پوست وارد کند.
 • عامل ژنتیکی و وراثتی نیز می تواند در این امر بسیار موثر باشد. بسیاری از اشخاص زیبایی و طراوت پوست خود را از نزدیکان به ارث برده اند.
 • روحیه شخصی: روحیه شخصی خود شخص می تواند در زیباسازی و جوانسازی پوست صورت بسیار موثر باشد. چراکه استرس، افسردگی، نگرانی وسایر تنش های فکری بسیار پوست را شکننده و آسیب پذیر می کند.
 • انجام فعالیت های ورزشی و نرمش: انجام فعالیت های ورزشی مداوم، تاثیر بسیار مهمی در جوانسازی پوست و حفظ جوانی و شادابی آن دارد.

انواع روش های جوانسازی پوست

همان طور که قبلاً گفته شده روند پیری صورت یک روند درونی است که عوامل بیرونی می تواند بر روی آنها تاثیر بگذارد .خیلی افراد می پرسند که باید چکاری انجام دهیم که این روند معکوس عمل کند .

روش های جوانسازی پوست به سه دسته اصلی تقسیم می شود .

 • دسته اول روش های شیمیایی
 • دسته دوم روش های تزریقی
 • دسته سوم روش های لیزری و شبه لیزری

روش های شیمیایی

برای برطرف کردن روند پیری صورت یا معکوس کرن آن می توانید از موارد شیمیایی مختلفی استفاده کنید ، داروها یک دسته از آن هستند داروها تا حدی می توانند بر کاهش روند پیری تاثیر بگذارند به عنوان مثال داروهایی که حاوی اسید گلیکولیک هستند می توانند کلاژن سازی رو تشدید کنند و پیری پوست رو کمتر نشون بدهند جزء همین دسته ها می توانیم به پلینگ شیمیایی هم اشاره کنیم .در پلینگ شیمیایی پزشک یک سری مواد داروی خاص رو روی صورت شما اعمال می کند که این مواد باعث می شوند لایه سطحی پوست از بین برود و پوست شروع به بازسازی کند و پوست جدید و تازه ای رو شروع کند .و بدین ترتیب بسیاری از چین و چروک ها یا لکه های ناشی از افزایش سن ممکن است برطرف شود .

روش های تزریقی

روشهای تزریقی به دو دسته تقسیم می شود دسته اول مانند تزریق بوتاکس و دسته ی دوم تزریق فیلر است از تزریق بوتاکس معمولاً برای چین های حرکتی استفاده می شود یعنی چین هایی که از طریق انقباض عضلات صورت به وجود می آید و موقع استراحت از بین می روند این چین ها معمولاً در یک سوم صورت شامل خطوط اخم ، چین های پیشانی و خطوط دور چشم اشاره کنیم از دسته ی دوم روش های تزریقی یعنی فیلرها برای چین های استاتیک استفاده می شود یعنی چین هایی که وقتی صورت در حالت استراحت است و عضلات منقبض نیست وجود دارد.فیلرها انواع مختلفی دارند ، فیلر یعنی ماده پرکننده که وارد پوست می شود و می تواند نقش پوست از دست رفته رو ایفا کند به عبارت دیگر جایی از پوست که حجمی رو از دست داده پر شود .از مهم ترین کاربردهای فیلرها می توان به پرکردن چین های دو سوم تحتانی صورت اشاره کنیم به عنوان مثال چین های خنده از جمله چین هایی هستند که به تزریق فیلر خیلی خوب پاسخ می دهند .

روش های لیزری و شبه لیزری

مهمترین این روش استفاده از لیزر فرکشنال co2 است لیزر دی اکسید کربن گرما رو وارد پوست می کند باعث می شود لایه ی سطحی پوست آسیب ببیند ، پوست شروع به بازسازی خودش می کند ، کلاژن سازی می کند ، چین و چروک های سطحی از بین می روند ، چین های عمقی به مرور کمتر می شوند و سطح پوست حالت شفاف تر و شاداب تری دارد .

لیزر آر اف فرکشنال از دیگر روش های جوانسازی پوست است که تفاوتش با لیزر فرکشنال co2 در این است که در این روش از سوزن های ظریفی استفاده می شود که وارد پوست می شوند و گرما رو از عمق پوست آزاد می کنند که این گرما باعث تحریک کلاژن سازی و بهبود پوستی می شود .

جوانسازی-پوست-3

تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس یکی از راه هایی است که برای جوانسازی پوست استفاده می شود. هدف از تزریق بوتاکس منع انقباضات عضلات مخصوص حرکات صورت (Mimica muscles) است. با افزایش سن و پیری این عضلات شل شده و علائم پیری یا همان چین و چروک ظاهر می شود. این روش بسیار مناسب اشخاصی است که مایل به بازگرداندن جوانی به صورت خود می باشند.

بوتاکس ماده ای سمی است که از باکتری کلستریدیوم بوتولینوم استخراج شده و تحت عنوان نام تجاری Botox رایج است. بوتاکس روشی بسیار پرطرفدار است که در همه جای دنیا جهت جوانسازی انجام می گیرد. گفته شده است که بوتاکس می تواند خاصیت ضد سرطانی داشته باشد البته تاکنون صحت این امر به کلی ثابت نشده است. بوتاکس فلج موقت در عضله ایجاد می کند بطوریکه هنگامی که بوتاکس به عضله تزریق می شود، عضله توانایی حرکت و انقباضات خود را از دست می دهد.
معمولا بوتاکس برای خط های افقی صورت مثل خط های پیشانی و خط های کناری چشم و خط های کناری دهان انجام می گیرد.

قبل از تزریق بوتاکس

قبل از انجام بوتاکس باید نوع پوست، ضخامت آن، میزان چین و چروک و سایر عوامل به کلی بررسی شود.

تزریق بوتاکس با استفاده از بی حسی موضعی و زیر پوستی انجام می گیرد. در برخی مواقع هیچ نیازی به بی حسی موضعی نیز نمی باشد. ممکن است شخص نیاز به تزریق بوتاکس در مناطق مختلفی از صورت باشد که بنا به میل خود شخص و تشخیص پزشک انجام می گیرد.

بیمارانی که داروی خاصی مثل آسپرین یا آنتی بیوتیک مصرف می کنند، باید پزشک خود را در اطلاع قرار دهند. ممکن است لازم شود مصرف آسپرین یا این گونه داروهای رقیق کننده خون قبل از تزریق بوتاکس قطع شود.

چند روز قبل از انجام بوتاکس از نوشیدن مشروبات الکلی خووداری کرده و روز تزریق نیازی به ناشتا بودن نیست.

ممکن است خونریزی بسیار کوچک و جزئی در اثر ترزیق بوتاکس اتفاق بیفتد که امری بسیار عادی به شمار می رود.

روند تزریق بوتاکس تقریبا 10 دقیقه طول می کشد.

جوانسازی-پوست-1

پس از تزریق بوتاکس

پس از اتمام تزریق بیمار می تواند فورا به منزل خود بازرگردد. در برخی مواقع نیاز مراجعه مجدد بیمار جهت کامل سازی درمان می باشد.

بیمار باید از خارش یا خوابیدن روی قسمت ناحیه بوتاکس شده اجتناب کند. زیرا خارش یا خوابیدن روی آن باعث پخش ماده تزریق شده به سایر قسمت های صورت شده و باعث بوجود آمدن فلج در سایر عضلات صورت گردد.

در صورت احساس درد در صورت می توان از قرص مسکن استفاده کرد، گرچه این درد نیز طبیبعی است.

وجود تورم و خونریزی جزئی در مناطق بوتاکس شده امری بسیار عادی به شمار می رود.

در صورت تب شدید، خونریزی حاد، بی حس شدن صورت، ترشحات چرکی از محل تزریق و احساس درد شدید فورا پزشک خود را مطلع سازید.

در کل نتیجه مطلوب بوتاکس پس از گذشت یک هفته قابل مشاهده است.

تزریق فیلر

تزریق فیلر یکی دیگر از راه های جوانسازی پوست صورت به شمار می رود. کلمه (filler) در زبان انگلیسی به معنی پر کردن، است. در حقیقت فیلر اسم روش است و نه ماده ی استفاده شده.

تزریق فیلر یک راه غیر جراحی برای جوانسازی پوست است که نیازی به بی حسی نیز ندارد. روند انجام فیلر یک ربع تا نیم ساعت زمان می برد. در فیلر حفره های خالی زیر پوست که در اثر پیری به وجود آمده است پُر شده و صورت مجدداً جوان و با طراوت جلوه می نماید.

در روش فیلر از مواد مختلفی از جلمه سلول های چربی یا کلاژن یا سایر مواد مصنوعی مثل اسید هیالورنیک استفاده می شود.

فرق میان فیلر و بوتاکس

فیلر و بوتاکس هر دو برای از بین بردن چین و چروک صورت که ناشی از پیری است، استفاده می شود. اما فیلر و بوتاکس تفاوت هایی باهم دارند:

 • ماده اصلی بوتاکس سم بوتولینوم است که این ماده چین و چروک های روی صورت را از بین می برد. اما فیلر ماده ای مثل کلاژن حیوانی یا سلول های چربی است که برای پر کردن حفره های خالی صورت استفاده می شود.
 • بوتاکس برای سفت شدن عضلات صورت استفاده می شود، اما فیلر جهت پر کردن مکان ها و حفره های خالی زیر پوست استفاده می شود.

بوتاکس روی پیشانی و بین ابروها و در گوشه های چشم استفاده می شود، اما فیلر در تمام صورت از جمله پشت لب و گونه و زیر چشم استفاده می شود.

جوانسازی-پوست (3)

تزریق چربی در پوست

در راستای جوانسازی پوست صورت که برای خانم ها از اهمیت خاصی برخوردار است پزشکان در فکر تزریق چربی از بدن خود فرد بودند، کلاژنی که برای درمان چین و چروک صورت استفاده می شد بسیار گران بود و باعث ایجاد انواع مختلف آلرژی در پوست می شد. استفاده از تزریق چربی در درمان بسیاری از مشکلات پوستی ومشکلات مادرزادی پوست موثر است موفقیت آن در درمان چین و چروک صورت وبه خصوص اطراف بینی، دهان، پیشانی و اطراف چشم ثابت شده است، برای درمان جای جوش ، درمان کبودی ها، ازبین بردن بافت های انسجام یافته زیر پوست ودرمان زخم های صورت، پاها وهمه اجزاء بدن استفاده می شود. قبل از تزریق چربی باید آزمایشاتی صورت بگیرد تا علائمی مانند بیماری دیابت  نوع اول ونوع دوم، بیماری فشارخون وبیماری های قلبی فرد بررسی شود.

تزریق چربی با بیهوشی کامل یا جنرال وحتی بیهوشی موضعی صوت می گیرد.

روند جراحی بدان صورت است که بعد از بیهوشی فرد درقسمتی که از قبل مهیا وپاکسازی شده را با تزریق چربی برداشته شده از قسمت بدن فرد و تزریق این چربی در قسمت مذکور انجام می گیرد. تزریق حجم این چربی بسته به خواست خود فرد دارد. مدت زمان این جراحی غالبا یک تا یک ساعت ونیم برحسب چربی که خواسته شده است.

بیمار بعد از عمل نیاز به هیچ پانسمانی ندارد. توصیه می شود که به مدت 7 روز از کمپرس یخ و پس از آن به عنوان دوش آب گرم برای کاهش احتمال تورم استفاده نمایند. بیمار همان روز از بیمارستان مرخص می شود وبعد از 2 تا 3 روز به روال عادی زندگی روزمره خود باز می گردد. بعد از تزریق چربی ممکن است دردهای جزئی احساس شود که با مصرف قرص های مسکن تجویز شده توسط پزشک کاهش می یابند.

راه های جوانسازی صورت

افراد زیادی هستند که درجوانی وپیری برای جوانسازی صورت خود به پزشک متخصص مراجعه می کنند. تا برای حل بیماری یا مشکلات ناشی از پوست با روش های ساده تر و ارزان تر برطرف کنند .شایان ذکر است که  جوانسازی صورت چندین روش دارد، برخی جراحان می توانند یک قسمت از پوست را بردارند، اما این اقدام کمی پوست را کمرنگ می کند و نتیجه پس از یک دوره کوتاه از بین می رود. این جراحی بدین گونه است که لایه های زیر لایه های پوست است را محکم می بنند و در یک مکان مناسب ثابت نگه می دارند ، که این عمل از پایداری زیادی برخوردار است. این جراحی کل صورت را جوان و زیبا می کند مگر چشم ها که در افراد 55 تا 60 سال چروک جلوه می نماید ونیاز به جوانسازی آن قسمت را دارند.

جوانسازی-پوست-2

برای مشاهده تزریق مزوتراپی برای جوانسازی صورت بر روی فیلم زیر کلیک کنید

توصیه های مهم درمورد جوانسازی پوست

 • بیمار باید ابتدا مشکل پوست خود را دقیقا شناسایی کند. به عنوان مثال، اگر در اطراف دهان فردی چروکی وجودداشته باشد و درقسمت های دیگر چهره مشکلی نباشد، لازم نیست که قسمت های دیگر را جوانسازی پوست و زیباسازی نماید.
 • قبل از جوانسازی وزیبا سازی صورت باید با جراح متخصص مشورت های لازم را انجام دهد تا بداند کدام قسمت ها نیاز به جوانسازی وزیباسازی پوستش دارد.
 • بیمار باید سعی کند که با یک پزشک مشورت کند که بتواند روش های مختلف جوان سازی و زیباسازی صورت را انجام دهد، زیرا بیمارگاهی اوقات با پزشکانی برخورد می کند که فقط یک روش را اعمال می کند و تنها راه خود را برای همه بیماران تجویز وتحمیل می کند .
 • از انتخاب روش های جدید و نوآورانه زیباسازی و جوانسازی چهره جلوگیری شود زیرا نیاز به سال ها آزمایش برای اثبات آن دارد و روش های مطمئن انجام شده را پیش رود.
 • اگر بیمار مشاوره پزشکی دریافت نکرده باشد، می تواند با یک پزشک مشورت کند یا از افرادی که مشکلاتی مانند مشکلات پوست او را دارند و تجربه کرده اند، مشورت گیرد زیرا آن ها به درمان مناسب رسیده اند.
 • بیمار باید به یاد داشته باشد که هر روش ارزان قیمت بهترین نیست. گرچه هزینه هر روش برای بیماربسیار مهم است، با این حال،باید حداکثر تلاش نماید تا درمان مسائل مالی را اولویت بندی نکند.
 • بیمار بهتر است روش هایی مانند تزریق چربی ، تزریق ژل، بوتاکس و… را در شرایط استاندارد و بهداشتی مخصوصا در اتاق عمل انجام دهد. بعضی از این روش ها در حال حاضر در مطب های غیر استاندارد و بهداشتی انجام می شود که غیر بهداشتی و غیر استریل بودن مواد بهداشتی می تواند باعث عفونت و ایجاد آسیب های جدی شود.

سایر دیگر خدمات دکتر فهیمه مطلبی عبارتست از :

جوانسازی پوست

تزریق چربی

کرایولیپولیز

مزوتراپی

تزریق ژل لب

و …

منتظر نظرات و انتقادات شما عزیزان هستیم .

2 دیدگاه در جوانسازی پوست
 1. سلام خانم دکتر پوست مادر بزرگم خیلی چین و چروک دارد برای جوانسازی چه روشی را پیشنهاد می کنید ؟

  • سلام بهتر است به مطب مراجعه کنند تا معاینه شوند جوانسازی روش های مختلفی دارد که با توجه به پوست هر فرد تعیین می شود


[بالا]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • سه × پنج =

Call Now Button