تزریق ژل یکی از روش هایی است که برای از بین بردن چین و چروک و جوانسازی پوست صورت و یا سایر قسمت های بدن استفاده می گردد. با وجود این که این جراحی زیبایی تا حدودی به تزریق چربی شباهت دارد، اما در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.

تزریق ژل چیست؟

یکز از بهترین و موثرترین روش ها برای کاهش میزان چین و چروک پوست، استفاده از موادی می باشد که به طور طبیعی در ساختار پوست وجود دارند. تزریق ژل یکی از پر استفاده ترین روش ها جهت جوانسازی پوست است که از مواد طبیعی همچون اسید هیالورونیک ساخته شده است. این ماده که به صورت طبیعی در پوست صورت وجود دارد، مسئولیت حفظ رطوبت و طراوت پوست بدن را به عهده دارد.

تزریق ژل چگونه انجام می شود؟

پیش از آغاز عملیات تزریق ناحیه مورد نظر باید تمیز شده و روی آن بی حسی موضعی زده شود. بسیاری از ژل‌ها حاوی لیدوکائین هستند که یک بی حس کننده ملایم است و برای کاهش ناراحتی در طول و بعد از تزریقات به کار می رود. سپس در مرحله بعد پزشک یک مقدار دقیق از مواد یا فیلر را بر اساس مشکل ناحیه مورد نظر، زیر پوست تزریق می کند. بسته به نوع مواد و نواحی تحت درمان، نتایج بلافاصله پس از تزریق مشاهده خواهد شد. برخی افراد ورم و کبودی مختصری دارند که موقتی است و پس از گذشت چند روز از بین می رود. بلافاصله پس از تزریق می‌توانید به فعالیت های روزانه خود بازگردید. اما پزشک ممکن است توصیه کند که یک روز استراحت کنید و فعالیت های شدید انجام ندهید.

تمام کاربردهای ژل

ژل های زیبایی که قابل تزریق هستند، در واقع نوعی از فیلرهای زیبایی هستند. تزریق فیلر ها برای پر کردن فرو رفتگی هایی که به دلیل چین و چروک های عمیق به وجود آمده اند به کار می روند. بسیاری از کاربردهای ژل های زیبایی توسط سازمان غذا و داروی آمریکا FDA تایید شده اند. برخی دیگر از کاربردهای تزریق ژل‌های زیبایی هنوز به تایید FDA نرسیده‌اند اما بدون خطر هستند و تاثیر زیادی بر روی زیبایی و جوانسازی افراد دارند.

کاربردهای مورد تایید FDA

 • افزایش حجم گونه، لب و چانه
 • رفع چین و چروک های رویپیشانی، بین دو ابرو، خط خنده، خطوط اطراف بینی و بینی
 • رفع گودی و سیاهی زیر چشم
 • جوانسازی دست ها و جبران حجم از دست رفته و بهبود حالت استخوانی دست ها
 • اصلاح فرم بینی

تزریق فیلر لب

کاربردهای تایید نشده توسط FDA

درست است که این کاربردها توسط FDA تایید نشده اند اما این به این معنی نیست که این روش ها نامناسب هستند. بسیاری از پزشکان معتبر از کاربردهای زیر در صورت لزوم استفاده می کنند اما قوانین FDA مورد تایید پزشکان در سراسر دنیا می باشد و تلاششان بر این است از آن ها پیروی شود. این کاربرد ها شامل فهرست زیر می شود:

 • افزایش حجم سینه ها
 • افزایش حجم باسن
 • تزریق ژل به تاندون، استخوان، رباط و عضله

مزایای تزریق ژل چیست؟

مهم ترین مزایای این روش جوانسازی عبارتند از:

 1. روشی غیر تهاجمی و غیر جراحی است.
 2. برای تمامی افراد بالای ۱۸ سال کاربرد دارد.
 3. این روش نیاز به بیهوشی ندارد و فقط بی حسی موضعی و موقتی (حداکثر ۲ ساعته) کفایت می کند.
 4. زمان بهبودی پس از انجام تزریق سریع است و بسیاری از افراد می توانند بلافاصله به محل کار یا فعالیت های منظم خود برگردند.
 5. ژل ها ماندگاری نسبتاً خوبی خواهند داشت.
 6. و …

هزینه تزریق ژل چقدر است؟

در برآورد کردن هزینه نهایی و دقیق این روش جوانسازی باید پارامترهای مختلفی را در نظر گرفت. از جمله اصلی ترین عوامل تاثیرگذار بر هزینه تزریق ژل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. ناحیه مورد نظر برای تزریق
 2. حجم مورد نیاز برای تزریق
 3. نوع و برند ژل تزریقی
 4. دستمزد پزشک

دسته بندی انواع فیلر‌ها

فیلرها بر اساس ماندگاری و کاربردشان می‌توانند به دسته های مختلفی تقسیم شوند. در ادامه انواع مختلف فیلر ها را برای شما معرفی خواهیم کرد.

فیلر های دائم یا غیر قابل جذب

در حال حاضر، استفاده از این نوع فیلر ها به صفر نزدیک شده است چون استفاده از این فیلر ها عوارض و خطرات زیادی را به همراه دارد. این فیلر های دائم خودشان نیز انواع مختلفی دارند اما به دلیل همین خطرات، تنها یک نوع از این فیلر های دائمی توسط FDA تایید شده اند. بقیه ی فیلر های دائمی فقط مورد تایید اتحادیه اروپا و استرالیا هستند. CE یک گواهی است که از طرف اتحادیه اروپا صادر می شود و به این معنی است که محصول مورد نظر در شرایط بهداشتی تهیه شده است و عملا تاییدی بر میزان اثربخشی و یا کم خطر بودن عوارض این ژل ها نیست. تنها کاربرد مدنظر این ژل ها نیز می تواند برای برطرف کردن چین و چروک های خیلی عمیق باشد. استفاده از این ژل ها برای لب و چروک های سطحی در همه جا ممنوع است.

فیلر های موقت یا قابل جذب

این فیلر ها در واقع همان فیلرهایی هستند که همیشه اسم های آن ها را شنیده‌اید. این فیلر های موقت از جنس هیالورونیک اسید، کلاژن، کلسیم هیدروکسی آپاتیت، چربی بدن خود فرد و پلی لاکتیک اسید می‌باشند.

هیالورونیک اسید

این ماده، یک ماده قندی زنجیره ای (پلی ساکارید) می باشد که در بافت های بدن خود ما نیز وجود دارد. وقتی این ماده با آب مخلوط شود، حالتی مانند ژل پیدا می کند. چون این ماده ساختار بسیار بیعی دارد و به طور فراوان در بدن خود ما هم وجود دارد پایه ی ژل بسیار پرطرفداری می باشد. معمولا این ماده در آزمایشگاه و به کمک باکتری ها و منابع حیوانی تولید می شوند. ژل هایی که پایه ی هیالورونیک اسید داته باشند، معمولا ماندگاریشان بین ۶ ماه تا ۱۲ سال است.

تزریق فیلر بینی
بهترین تزریق فیلر بینی

کلاژن

کلاژن نوعی پروتئین و در واقع مهم ترین جز ساختاری پوست می باشد که تاثیر بسیار زیادی بر روی حالت کشسانی و جوانی پوست دارد. با بالا رفتن سن، ساخت کلاژن کاهش می یابد و برای حفظ کردن ظاهر جوان از این ماده برای ساخت ژل های جوانسازی استفاده می کنند. این ماده در آزمایشگاه با کمک منابع انسانی یا حیوانی به دست می آید. تنها ایراد این نوع ژل ماندگاری پایین آن است که معمولا تا ۴ ماه دوام دارند. معمولا از فیلر های یکه کلاژن خالص هستند، به همین دلیل، کمتر استفاده می شود.

هیدروکسی آپاتیت کلسیم

این یک ماده معدنی می باشد کع بیشتر در بافت های استخوانی و دندان های انسان وجود دارد و با کلاژن، ترکیب شده و به این اعضا استحکام می بخشد. فیلر هایی که بر پایه ی این ماده هستند برای رفع چین و چروک های پوستی و جوانسازی پوست دست بیشترین کاربرد را دارند. این ژل ها ماندگاری بسیار بالال تا حدود ۱۸ ماه را دارند. تزریق این ژل برای لب ها اصلا توصیه نمی شود.

پلی لاکتیک اسید

این ماده یک پلیمر مصنوعی است که در آزمایشگاه با مواد ساخته شده اما در محیط زیست تجزیه می شود و البته که با بافت های بدن سازگار است. از این ماده برای ساخت بخیه های قابل جذب و پیچ های استخوانی استفاده می شود. تزریق این ژل باید در مدت چند ماه و با تقسیم بندی میزان تزریق در دوره های مختلف باشد. اثر تزریق بعد از یک ماه تقریبا قابل مشاهده خواهد بود که معمولا اثر این تزریق تا ۲ سال می ماند.

جوانسازی با ژل

جوانسازی صورت با ژل

بهترین نوع ژل برای تزریق

این که چه نوع ژلی می تواند بهترین نوع ژل باشد، بستگی به شما و تشخیص پزشکتان دارد. قیمت انواع این ژل ها با هم متفاوت است و ماندگاری های متفاوتی می توانند داشته باشند. فعلا پرطرفدارترین ژل ها برای تزریق، ژل هایی هستند که بر پایه ی هیالورونیک اسید هستند. تزریق این دسته از ژل ها راحت تر بوده و عوارض بسیار کمی دارند. درمان عوارض ناشی از تزریق این ژل ها بسیار راحت بوده و می توان به راحتی با آنزیم هیالورونیداز هیالورونیک اسید تزریق شده را از بین برد.

چرا تزریق ژل یکی از بهترین روش‌های جوانسازی است؟

در اکثر افراد ما عدم قرینگی‌هایی را در صورت و بدن می‌بینیم که باعث تحلیل رفتن و افتادگی پوست می شود این تحلیل رفتگی ها بیشتر در ناحیه ی خط خنده، زیر چشم خود را نشان می دهد که ما می توانیم با تزریق ژل یا روش نخ این تحلیل رفتگی ها رو برطرف کنیم و به چهره ی فرد ظاهر طبیعی تری داد.

چه کسانی کاندیدای مناسبی برای تزریق ژل هستند؟

 • افرادی که نیاز به اصلاح چین و چروک دارند
 • افرادی که نیاز به حجم دهی برای جوانسازی پوست نیاز دارند.
 • کسانی که می خواهند ژل تزریق کنند نباید در دوران بارداری و شیر دهی باشند.
 • و نباید به هیچ گونه بیماری مبتلا باشند خصوصاً بیماری‌هایی که تنظیم ایمنی بدن مختل شده زیرا بیمار دچار عوارض ناشی از آن می شود.
 • تزریق ژل در افرادی که دارای عفونت و یا تبخال هستند نباید انجام شود.
 • در کسانی که سابقه‌ی بیماری بدخیم دارند و به علت بدخیمی تحت درمان هستند استفاده از ژل‌ها ممنوع است.

توجه داشته باشید تزریق ژل فقط برای زیبایی نیست و می تواند موجب کند شدن روند پیری و جلوگیری از عوارض پیری مطرح شود. بعد از تزریق ژل امکان دارد فرد در ناحیه تزریق شده کبودی و تورم مشاهده کند که جای نگرانی نیست و بعد از گذاشتن کیسه آب سرد بعد از مدت کوتاهی به طور کامل برطرف می شود و سعی کنید از هر گونه ماساژ و دستکاری از ناحیه تزریق شده خودداری کنید.

پیشنهاد ما به شما

یکی از برترین مراکز و کلینیک های زیبایی در تهران کلینیک دکتر مطلبی می باشد. لازم به ذکر است که ما در کلینیک دکتر مطلبی تمامی خدمات حوزه زیبایی و پست و مو را توسط برترین متخصصان و پرسنل مجرب و همچنین بروزترین دستگاه ها به مخاطبین خود ارائه می دهیم.

همچنین ما در کلینیک دکتر مطلبی تزریق ژل را با کیفیت بالا و قیمت مناسب و مقرون به صرفه به شما سروران ارائه می دهیم. شما می توانید جهت دریافت مشاوره رایگان و رزرو نوبت قبلی، با مشاوران ما از طریق راه های ارتباطی تعریف شده در وب سایت در ارتباط باشید.

شماره های تماس و آدرس ما:

 
تهران – خیابان مطهری – جنب مترو مفتح – ساختمان پزشکان ۲۳۰ – طبقه منفی ۲

با تشکر از همراهی شما سروران گرامی
تحریریه کلینیک دکتر مطلبی